Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Krakowski Bieg Niepodległości – historia, cel, informacje drogowe

Historyczna trasa o długości 11 km, cel charytatywny, rywalizacja ponad 2000 biegaczy i świetna zabawa! Już dziś z Błoń wyruszy Krakowski Bieg Niepodległości. Celem tegorocznego biegu jest zebranie środków na zakup głowicy przezprzełykowej – sprzętu medycznego niezbędnego do operacji kardiochirurgicznych noworodków.

Fot. pixabay.com

– My mamy cały czas nieustannie permanentne problemy z finansowaniem tego, co dotyczy najbardziej złożonych wad serca, bo te operacje są najbardziej kosztowne. Wymagają świetnego sprzętu, najlepszego jaki może być – mówi prof. dr hab. n. med. Janusz Skalski, prezes Fundacji Wspierania Kardiochirurgii Dziecięcej Schola Cordis. – W tym roku zbieramy na głowicę przezprzełykowa dla najmłodszych pacjentów, dla noworodków, bo ta, która była się niestety zepsuła i jest już niestety nienaprawialna. Trzeba kupić nową. To są dosyć duże koszty, a zatem ten bieg może nam pomóc, by uzbierać – dodaje.

Pod hasłem Krakowski Bieg Niepodległości kryją się tak naprawdę trzy różne imprezy biegowe.

Bieg główny

Poprowadzi on zawodników z Błoń przez urokliwe tereny Sikornika i Sowińca w kierunku kopca Piłsudskiego. Trasa łatwa, jednak dość wymagająca – suma podejść wyniesie około 528 metrów, a zawodnicy pobiegną nie tylko asfaltem, ale również przez tereny leśne – co w listopadzie może być wyzwaniem ze względu na warunki pogodowe. Start nastąpi z deptaka przy al. 3 Maja (na wysokości Kamienia Papieskiego) o godzinie 11.11.

Krakowska Mila Niepodległości

Na trasie długości 1918 metrów wytyczonej na deptaku wokół Błoń będzie można pobiec, potruchtać lub przejść przy wsparciu kijków. W biegu mogą wziąć udział również osoby z niepełnosprawnościami, poruszające się na wózkach. Mila niepodległości to impreza dla całych rodzin – nawet najmłodsi mogą w nim uczestniczyć za zgodą i pod opieką rodziców czy dziadków. Zawody rozpoczną się o godz. 10.00.

Bieg dzieci

Bieg odbędzie się na terenie zielonym Błoń. Dzieciaki pobiegną w czterech kategoriach wiekowych: zawodnicy do 6. roku życia, w wieku 7-9 lat, w wieku 10-12 lat i w wieku 13-16 lat. W tym biegu nie będzie prowadzona klasyfikacja – tu każdy jest pierwszy na mecie!

Przybliżone godziny startów i dystanse:

  • godz. 9.00 – start biegu na 100m, dzieci do lat 6.
  • godz. 9.15 – start biegu na 200m, dzieci w wieku 7-9 lat
  • godz. 9.30 – start biegu na 300m, dzieci w wieku 10-12 lat
  • godz. 9.45 – start biegu na 400m, dzieci w wieku 13-16 lat.

Więcej szczegółów na stronie organizatora.

Zmiany w komunikacji miejskiej

W czasie trwania biegu linie nr 102 („Krowodrza Górka P+R” – „Bielany”) i 152 („Czyżyny Dworzec” – „Cmentarz Olszanica”) będą chwilowo wstrzymane na al. Focha, natomiast linie nr 100 („Salwator” – „Kopiec Kościuszki”) i 101 („Os. Podwawelskie” – „Kopiec Kościuszki”) będą chwilowo wstrzymane na ul. Wodociągowej.

W przypadku dłuższego zatrzymania ruchu linie będą kierowane na trasy czasowo zmienione. Informujemy, że rozkłady jazdy nie zostaną zmienione.

Zmiany w organizacji ruchu drogowego

Droga dla pieszych i rowerzystów w rejonie al. 3-go Maja i al. F. Focha zostanie zamknięta dla ruchu ogólnego od godziny 7.30 do godz. 12.00.

Ulica F. Focha na odcinku od skrzyżowania z ul. Na Błoniach do skrzyżowania z ul. Królowej Jadwigi zostanie zamknięta dla ruchu ogólnego bezpośrednio przed wbiegnięciem zawodników na jezdnię, jedynie z zachowaniem czasu niezbędnego do przejechania ostatnich pojazdów. Po przebiegnięciu tego odcinka przez ostatniego zawodnika ruch pojazdów zostanie niezwłocznie przywrócony. Dla ruchu pojazdów na ciągu al. F. Focha – ul. Królowej Jadwigi będzie wprowadzona chwilowa przerwa ruchu pod nadzorem policji.

Mając na uwadze trasę objazdową dotyczącą zamkniętej ul. Kościuszki, która przebiega między innymi ul. Emaus do al. F. Focha, na moście na Rudawie przez cały czas będzie dostępny jeden pas ruchu dla pojazdów wyjeżdżających z ul. Emaus. Uczestnicy biegu w tym miejscu będą biegli tylko połową jezdni.

Cały odcinek ul. Zaścianek i część ul. J. Malczewskiego od ul. Zaścianek do al. Waszyngtona zostaną zamknięte dla ruchu ogólnego na czas przebiegnięcia uczestników biegu. Wzdłuż ul. Zaścianek wprowadzone zostaną obustronne zakazy zatrzymywania, obowiązujące w godz. 6.00–12.00.

Al. Waszyngtona zostanie zamknięta dla ruchu ogólnego na czas przebiegnięcia wszystkich uczestników. W miejscu, gdzie al. Waszyngtona przecina się z drogą dojazdową do kopca Kościuszki, zostanie wprowadzona chwilowa przerwa w ruchu pod nadzorem policji.

Na ul. Starowolskiej i ul. Jesionowej w miejscu, gdzie zawodnicy będą przebiegali na drugą stronę ulicy do Lasu Wolskiego, dla ruchu kołowego zostanie wprowadzona chwilowa przerwa w ruchu pod nadzorem policji.

Na głównych ciągach zostaną wprowadzone jedynie chwilowe przerwy w ruchu – nie wprowadzano dla ruchu kołowego objazdów, gdyż przejazd będzie możliwy ale tylko za zgodą służb porządkowych w przerwach pomiędzy biegnącymi zawodnikami.


Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Vena-Sport, która od wielu lat organizuje wydarzenia sportowe wspierające krakowską kardiochirurgię dziecięcą.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-11-09
Data aktualizacji: 2023-11-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź