Komunikacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Parada zabytkowych i współczesnych tramwajów

17 września z okazji Europejskiego Tygodnia Mobilności ulicami Krakowa przejechały historyczne i współczesne tramwaje.

Fot. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie

W paradzie na trasie z zajezdni Podgórze do zajezdni Nowa Huta udział wzięły wyjątkowe wagony, w tym te najstarsze w kolekcji MPK SA, jak popularna „Gracówka”, a także wagony typu N z Warszawy i Poznania, które w ramach wymiany trafiły do Krakowa. Warto podkreślić, że to właśnie tego typu tramwaje N kilkadziesiąt lat temu woziły pracowników kombinatu do pracy i jeździły dokładnie po tej trasie, po której przejechała parada. Kraków można było podziwiać również z okien współczesnych tramwajów, które brały udział w paradzie, w tym z okien najnowszego Lajkonika II oraz najdłuższego tramwaju w Polsce, czyli Krakowiaka.

Trasa przejazdu zabytkowych i współczesnych tramwajów:

Zajezdnia tramwajowa Podgórze (ul. J. Brożka), ul. Kapelanka, ul. Dietla, ul. Stradomska, ul. św. Gertrudy, ul. Westerplatte, ul. Lubicz, Mogilska, al. Jana Pawła II, pl. Centralny, al. Solidarności, zajezdnia tramwajowa Nowa Huta (ul. Ujastek 12).

Po przyjeździe na teren zajezdni Nowa Huta dla uczestników parady przygotowano wiele atrakcji, m.in. przejazdy potrójnym składem wagonów N z Warszawy, Krakowa i Poznania, przejazdy na terenie zajezdni zabytkowym Tarpanem i radiowozem, możliwość wejścia do kabiny tramwaju oraz gry i zabawy dla dzieci. Swoje stoiska miała także policja i straż miejska.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-09-08
Data aktualizacji: 2023-09-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź