Komunikacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

MPK testuje kolejny autobus wodorowy

Pasażerowie w Krakowie od 5 października, mogą podróżować kolejnym wodorowym autobusem. Na linii nr 128 („Zajezdnia Płaszów” – „Prądnik Czerwony”) przez kilka najbliższych tygodni będzie kursował autobus zasilany wodorem marki Autosan o nazwie Sancity 12LFH. Tym samym Kraków będzie eksploatował jednocześnie dwa wodorowe autobusy dwóch różnych producentów. Od czerwca pasażerów na linii nr 128 wozi już autobus marki Solaris.

Fot. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie

W prezentacji autobusu brał udział Mariusz Szałkowski, wiceprezes zarządu MPK SA w Krakowie oraz przedstawiciele firmy Autosan – Łukasz Gładysiewicz, dyrektor techniczny oraz Wojciech Skęczek, dyrektor handlowy. 

Wodorowy Autosan ma 12 metrów i jednocześnie może nim podróżować ponad 80 osób. Autobus jest wyposażony w ogniowo wodorowe o mocy 70 kW oraz cztery butle, w których w sumie może się zmieścić do 31 kg wodoru. To daje możliwość przejechania na jednym ładowaniu do ok. 400 km. Wodór jest magazynowany na dachu autobusu w nowoczesnych zbiornikach kompozytowych, które charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością i szczelnością. Autobus jest całkowicie bezemisyjny, a jedyną substancją wydzielaną podczas jazdy jest woda lub para wodna. Oczywiście pojazd jest niskopodłogowy, dostosowany do przewozu osób poruszających się na wózkach. Posiada klimatyzację, monitoring i system informacji pasażerskiej.

Do tankowania wodoru w MPK SA w Krakowie służy od czerwca mobilna stacja ORLEN Południe, zlokalizowana na terenie zajezdni autobusowej w Płaszowie. Przypomnijmy, że jest to pierwsza mobilna stacja do tankowania wodoru w Polsce.

Krakowski przewoźnik w najbliższych latach planuje zakup nowych autobusów zasilanych wodorem z wykorzystaniem środków unijnych. Jednocześnie do ich obsługi ma zostać przystosowana Stacja Obsługi Autobusów w Płaszowie, która będzie gruntownie przebudowana.

 

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-10-05
Data aktualizacji: 2022-10-06
Powrót

Zobacz także

Znajdź