Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

PreZero Grand Prix PLS, czyli siatkarskie zmagania na piasku

W kompleksie sportowym KS Wanda przy ul. Bulwarowej 39 trwa trzecia edycja plażowego turnieju PreZero Grand Prix Polskiej Ligi Siatkówki. Podobnie jak przed rokiem, Kraków jest jedynym miastem, które gości męską część tej wyjątkowej imprezy. Zmagania siatkarzy potrwają do niedzieli, 14 sierpnia. Na piaszczystym boisku można podziwiać m.in. mistrzów świata, Europy i uczestników ostatniej Ligi Narodów w siatkówce halowej. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Fot. ZIS

W Krakowie zagra 16 drużyn PlusLigi, w tym ukraiński zespół Barkom Każany Lwów, który od najbliższego sezonu dołączy do rozgrywek. Będzie można przekonać się, jak w plażowej odmianie siatkówki radzą sobie gwiazdy PlusLigi, a wśród nich mistrzowie świata, Europy, zwycięzcy Ligi Mistrzów czy niedawni reprezentanci Polski.

W turnieju na pewno zobaczymy dwóch mistrzów świata. Aluron CMC Warta Zawiercie zaanonsował najsilniejsze zestawienie, a w trzecim zespole poprzedniego sezonu zobaczymy m.in. Dawida Konarskiego, złotego medalistę mistrzostw świata z 2014 i 2018 roku. Występuje także pozyskany z ZAKSY Kędzierzyn-Koźle Krzysztof Rejno, podwójny zwycięzca Ligi Mistrzów.

W PGE Skrze Bełchatów, którą prowadzi Michał Bąkiewicz, trener naszych aktualnych mistrzów świata juniorów, występują: Damian Schulz, złoty medalista siatkarskiego mundialu sprzed czterech lat, a także Serb Mihajło Mitić, mający w dorobku mistrzostwo Europy.

To nie koniec, bo na plażowym boisku w Krakowie przekonamy się również, jak na piasku radzą sobie siatkarze z halowej kadry Polski. Indykpol AZS Olsztyn ogłosił występ Bartłomieja Lipińskiego, a Cuprum Lubin – libero Kamila Szymury. Obaj bardzo dobrze zaprezentowali się w zakończonej niedawno Lidze Narodów. Warto przypomnieć, że przed rokiem olsztynianie byli najlepsi w turnieju, a Mateusz Poręba, wybrany wtedy najlepszym graczem, jest w 14-osobowej kadrze na rozpoczynające się 26 sierpnia mistrzostwa świata.

Mocny skład zapowiedział także LUK Lublin, z pozyskanymi niedawno krakowianinem Marcinem Komendą i Mateuszem Malinowskim.

Zasady gry

Grand Prix PLS jest rozgrywane na piasku, na boisku drużyna liczy po cztery osoby osoby (skład od 4 do 8). Zasady gry są natomiast identyczne jak w siatkówce halowej (z tym, że każda z czterech osób może atakować), halowe wymiary ma także boisko. Gra toczy się do 25 w każdym secie, do dwóch wygranych partii. Jeżeli jest remis 1:1 w setach, o wyniku spotkania będzie decydował tie-break do 15.

Podobnie jak przed rokiem, obowiązuje system gry – tzw. brazylijski, doskonale znany kibicom siatkówki plażowej. System tzw. „podwójnych eliminacji”, zwany też „brazylijskim” powszechnie uważany jest za jeden z najbardziej sprawiedliwych systemów gry. Pierwsza porażka nie wyklucza z turnieju. Przegrani przechodzą na prawą stronę „drabinki” (diagramu) organizującej system rozgrywek i zachowują szanse na końcowy triumf w imprezie. Odpadają z niej dopiero po drugim niepowodzeniu.

Fuzja zasad gry piłki siatkowej halowej z plażową bez wątpienia stanowi o wyjątkowości imprezy.

Terminarz

Od czwartku do soboty (11-13 sierpnia) odbywa się po 8 meczów dziennie, pierwszy rozpoczyna się o godz. 9.00, a ostatni o godz. 17.15. W niedzielę (14 sierpnia) rozegrane zostanie sześć spotkań, które wyłonią triumfatorów turnieju. Pierwszy mecz rozpocznie się o godz. 11.00, a wielki finał zaplanowany jest na godz. 17.15. Szczegółowy terminarz znajduje się tutaj.

Wstęp na turniej i do strefy kibica w kompleksie sportowym KS Wanda jest bezpłatny. Wszystkie spotkania będą transmitowane na żywo na sportowych antenach Polsatu.

Jak dotrzeć na miejsce

Zachęcamy do skorzystania z komunikacji miejskiej. W pobliże miejsca rozgrywania turnieju, położonego tuż obok Zalewu Nowohuckiego, można dotrzeć wieloma liniami krakowskiej komunikacji miejskiej , wysiadając na przystankach „Bulwarowa” (dojście 600 metrów ulicą Bulwarową), „Os. Zielone” (dojście 350 metrów ulicą Wojciechowskiego), „Cienista” (dojście 850 metrów ulicą Bulwarową), „Struga” (dojście 800 metrów ulicami Struga i Wojciechowskiego). W okolicy kompleksu KS Wanda znajdują się również miejsca parkingowe.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-08-11
Data aktualizacji: 2022-08-13
Powrót

Zobacz także

Znajdź