Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kraków Miastem Gospodarzem II Letnich Igrzysk Europejskich Virtus

Kraków jest Miastem Gospodarzem II Letnich Igrzysk Europejskich Virtus dla sportowców z niepełnosprawnością intelektualną, które oficjalnie rozpoczęły się 17 lipca o godz. 18.00 na stadionie WKS Wawel. Od 18 do 23 lipca około 350 zawodników z 18 państw, w tym wielu medalistów paraolimpijskich, rywalizuje w 9 dyscyplinach. Arenami zmagań o medale są krakowskie obiekty sportowe i Puszcza Niepołomicka.

Fot. materiały prasowe

Na organizowane w Krakowie II Letnie Igrzyska Europejskie Virtus swoje reprezentacje wystawiły: Australia, Belgia, Bułgaria, Czechy, Dania, Ekwador, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Islandia, Izrael, Portugalia, Szwecja, Turcja, Włochy i oczywiście Polska. Najliczniejsze będą ekipy Francji, Polski, Włoch, Portugalii i Hiszpanii.

W reprezentacji Polski zobaczymy m.in. tak utytułowane zawodniczki, jak Barbarę Bieganowską-Zając – czterokrotną mistrzynię paraolimpijską w biegach (w Tokio na 1500 m) czy Karolinę Kucharczyk – dwukrotną mistrzynię paraolimpijską w skoku w dal (rekord olimpijski w Tokio) i rekordzistkę świata w trójskoku. Właśnie w konkurencjach lekkoatletycznych upatrywane są największe szanse biało-czerwonych na medale krakowskiej imprezy.

Uczestnicy rywalizują w dziewięciu dyscyplinach: lekkiej atletyce (na stadionie WKS Wawel), pływaniu (na basenie AWF Kraków), tenisie stołowym (w hali sportowej KS Bronowianka), koszykówce, piłce ręcznej (obie dyscypliny w Hali 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych, tenisie (na kortach WKS Wawel), kolarstwie (na terenie Puszczy Niepołomickiej), wioślarstwie (na „sucho” na ergometrach wioślarskich – w Hali 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych) i w nowej w Vitrus dyscyplinie – badmintonie, która w Krakowie zostanie rozegrana pokazowo (w hali sportowej KS Bronowianka).

Ceremonia zamknięcia II Letnich Igrzysk Europejskich Virtus odbędzie się 23 lipca o godz. 18.00, również na stadionie WKS Wawel. Szczegółowy program zmagań w siedmiu dyscyplinach znajduje się na grafice poniżej.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny!

Honorowy patronat nad II Letnimi Igrzyskami Europejskimi Virtus objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, a partnerem imprezy jest Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Organizatorami igrzysk są Związek Stowarzyszeń Sportowych „Sprawni-Razem” i federacja Virtus (World Intellectual Impairment Sport).

Strona internetowa II Letnich Igrzysk Europejskich Virtus vesg.eu

II Letnie Igrzyska Europejskie Virtus


Pierwsze Letnie Igrzyska Europejskie Virtus miały miejsce w Paryżu w 2018 roku. Tam 40 reprezentantów Polski rywalizowało w pięciu dyscyplinach i przywiozło do kraju 24 medale.

Związek Stowarzyszeń Sportowych „Sprawni-Razem” skupia sportowców niepełnosprawnych intelektualnie z terenu całego kraju. Każdego roku organizuje ponad 20 zawodów ogólnopolskich w różnych dyscyplinach sportowych dla ponad 1500 osób niepełnosprawnych. Związek jest jednym z założycieli i członków Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. W jego kadrach narodowych znajdują się wielokrotni mistrzowie i medaliści paraolimpijscy w klasie T20 i F20. Szkoleniem centralnym objętych jest prawie 100 zawodników niepełnosprawnych z całej Polski. W 2022 roku Związek „Sprawni-Razem” obchodzi jubileusz 30-lecia.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-07-14
Data aktualizacji: 2022-07-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź