Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Nauczyciele zwiększą swoje kompetencje w zakresie psychologii

Ze statystyk wynika, że niemal połowa uczniów w polskich szkołach nie ma dostępu do specjalistów, mogących okazać pomoc w przypadku sytuacji kryzysowych. Chociaż na tle kraju sytuacja w krakowskich szkołach wygląda bardzo dobrze, Kraków podejmuje wiele dodatkowych działań na rzecz wsparcia bezpieczeństwa psychicznego uczniów. Od przyszłego roku krakowscy nauczyciele chcący studiować psychologię, będą mogli otrzymać dofinansowanie pozwalające na niemal bezpłatne podjęcie studiów magisterskich w tym zakresie.

Fot. pixabay.com

– W szkołach w całej Polsce od dłuższego czasu obserwowany jest kryzys psychologii i psychiatrii dziecięcej. To dramatyczna sytuacja, zwłaszcza biorąc pod uwagę coraz poważniejsze problemy młodych ludzi, na które miał wpływ okres społecznej izolacji związany z trwającą pandemią COVID-19. Bardzo często jedynym źródłem wsparcia dla uczniów są szkolny pedagog lub psycholog, których rola jest nie do przecenienia. Stąd decyzja prezydenta Krakowa, aby dodatkowo zmotywować nauczycieli do zwiększania ich kompetencji w zakresie psychologii – mówi Anna Korfel-Jasińska, zastępca prezydenta Krakowa ds. edukacji, sportu i turystyki.

Jak dodaje, od wielu lat prezydenta Krakowa uznaje formy doskonalenia nauczycieli związane z udzielaniem uczniom specjalistycznej pomocy psychologiczno-pedagogicznej za priorytetowe. Dzięki temu nauczyciele już teraz mogą liczyć na dofinansowanie studiów i kursów na bardzo wysokim poziomie 95 proc.

– Idziemy jednak o krok dalej i tak wysoki poziom dofinansowania będziemy oferować również tym nauczycielom, którzy chcieliby podjąć studia magisterskie na kierunku psychologia – zaznacza Anna Korfel-Jasińska i zachęca nauczycieli do skorzystania z tej możliwości.

Dodatkowe informacje będzie można znaleźć w zarządzeniu prezydenta Krakowa, określającym plan dofinansowania form doskonalenia zawodowego nauczycieli w 2022 r. Informacje na ten temat zostaną przekazane dyrektorom samorządowych szkół oraz będą dostępne w Portalu Edukacyjnym Miasta Krakowa. Już teraz warto wziąć pod uwagę możliwość skorzystania ze wspomnianej propozycji.

Warto podkreślić, że to niejedyne działania Krakowa, które realizowane z myślą o bezpieczeństwie psychicznym uczniów. Przez kilka ostatnich lat krakowski samorząd realizował projekt „Nie jesteś sam – wsparcie nauczyciela w pracy z uczniami z problemami psychicznymi i zaburzeniami emocjonalnymi”.

Wiele inicjatyw dedykowanych nauczycielom zrodziło się natomiast w czasie nauki zdalnej. Wśród nich były projekt „Nauczycielu – razem daje moc” oraz cykl „Nie daj się…”, mający pomóc odnaleźć się w niecodziennych warunkach pandemii i stać się inspiracją do aktywności i realizowania autorskich pomysłów.

Cały czas bogatą ofertę wsparcia uczniów i rodziców, ale też nauczycieli realizują samorządowe poradnie psychologiczno-pedagogiczne.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-12-02
Data aktualizacji: 2022-01-02
Powrót

Zobacz także

Znajdź