Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Bezpłatne szczepienia przeciw meningokokom

Jest już możliwa rejestracja na bezpłatne szczepienia przeciw meningokokom typu B dla dzieci do lat dwóch. Szczepienia są zalecane osobom narażonym na przebywanie w dużych skupiskach, w grupie niemowląt i dzieci, szczególnie chodzących do żłobka, przedszkola lub szkoły.

Fot. pixabay.com

Dzieci do pierwszego roku życia najlepiej zaszczepić przeciwko meningokokom serogrupy B, ponieważ w tej grupie wywołują one najwięcej zakażeń.

Meningokoki są najczęściej przyczyną zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub sepsy, określanymi wspólnie mianem inwazyjnej choroby meningokokowej. Stanowi ona bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia, dlatego osoba z podejrzeniem takiego zakażenia powinna natychmiast trafić do szpitala. Jedyną swoistą metodą profilaktyki zakażeń meningokokowych są szczepienia ochronne.

Realizacją programu szczepień są objęte dzieci mieszkające w Krakowie, w wieku do 2 lat (w tym kończące 2 lata w 2021 roku), z wyjątkiem dzieci przebywających w placówkach sprawujących całodobową opiekę nad dziećmi pozbawionymi opieki rodzicielskiej oraz dzieci uczęszczających do żłobka/klubu dziecięcego. Szczepienia wykonuje Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego na os. Na Skarpie 66, Budynek H, zlokalizowany obok Oddziału Pediatrycznego.

Zadzwoń i zarejestruj dziecko na szczepienie

Rejestracji można dokonywać od poniedziałku do piątku, w godz. od 8.00 do 18.00, pod nr tel. 12 622 94 63 lub 734 218 445. Podczas rejestracji wyznaczony zostanie dzień i godzina przyjęcia pacjenta. Szczepienia potrwają do wyczerpania szczepionek lub do 3 grudnia.


Program finansowany jest przez Kraków i województwo małopolskie ze środków przekazanych w formie dotacji celowej na realizację zadania „Bezpieczni bo zaszczepieni” pn. „Program polityki zdrowotnej dotyczący profilaktyki zakażeń meningokokowych w Małopolsce na lata 2020-2027”.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-10-21
Data aktualizacji: 2021-11-14
Powrót

Zobacz także

Znajdź