Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Sportowe lato w Krakowie dla najmłodszych

Z naciskiem na sport, rozmaite zajęcia ruchowe i rekreację w plenerze, żeby po trudnych miesiącach izolacji i nauki zdalnej zaktywizować dzieci i młodzież – tak w tym roku szkoły podstawowe zamierzają zagospodarować czas uczniom, którzy wezmą udział w wakacyjnych półkoloniach. W akcję „Lato w szkole na sportowo” włączyły się 53 szkoły podstawowe, w tym 5 specjalnych. Z zajęć skorzysta prawie 7 tys. dzieci, a miasto przeznaczy na ten cel około 1 mln zł.

Fot. pixabay.com
pixabay.com

Tegoroczna odsłona akcji „Lato w szkole” wpisuje się w założenia miejskiej kampanii „Kraków w formie”, zachęcającej krakowian – w każdym wieku i niezależnie od kondycji – do ruchu i aktywności fizycznej oraz odkrywania możliwości, jakie daje miejska infrastruktura sportowa i rekreacyjna. Szkoły, dysponujące miejscami do uprawiania różnego rodzaju dyscyplin oraz kadrą, która na co dzień szkoli dzieci i młodzież, mają tu do odegrania ważną rolę. Mogą pokazać, jak twórczo i aktywnie wykorzystać szkolne obiekty, a także rekreacyjną przestrzeń miasta – a tym samym zainspirować młodych krakowian i ich rodziny do aktywności poza domem. Sport pomoże także uczniom odbudować więzi rówieśnicze, spożytkować energię uwięzioną w czasie zdalnej nauki, nadrobić kondycyjne zaległości.

W letniej ofercie szkół przeważają zajęcia sportowo-rekreacyjne: na boisku szkolnym, marszobiegi terenowe, siłownie na świeżym powietrzu, nauka jazdy na wrotkach, zajęcia ruchowe w parku Jordana, warsztaty w Ogrodzie Doświadczeń, w parku rozrywki „Ampa”, zajęcia przyrodnicze na terenie Lasu Wolskiego. Planowane są wyjścia do kin, teatrów, muzeów, Laserparku, Parku Trampolin, Parku Linowego, Ogrodu Botanicznego, GoKidz, Go Jump, Fabryki Czekolady, na kopce Krakusa, Kościuszki i Wandy, na baseny, ścianki wspinaczkowe, do podziemi w krakowskich Sukiennicach. Będą  też organizowane spacery po Krakowie, wycieczki edukacyjne i turystyczne do wiosek świata, wioski indiańskiej, Jaskini Wierzchowskiej, Parku Miniatur, Gospodarstwa Agroturystycznego, Rogatego Rancza w Zabierzowie, Ojcowskiego Parku Narodowego, tężni w Wieliczce, ZOO.

Ofertę uzupełnią zajęcia organizowane na terenie szkół, takie jak: gry i zabawy integracyjne, rozgrywki szachowe, piłkarskie, turnieje gier planszowych, zajęcia muzyczno-ruchowe, plastyczno-techniczne, kreatywne „Mała modnisia”, zajęcia z pantomimy, zajęcia z elementami sztuk walki i samoobrony, zajęcia ze strażnikiem miejskim oraz policjantem.

Miasto finansuje bezpłatną opiekę dla dzieci, tj. wynagrodzenie dla kierownika wypoczynku oraz dla wychowawców lub opiekunów. Pozostałe wydatki, związane np. z wyjściem na basen, do kina, teatru, przejazdy po Krakowie, pokrywają rodzice uczniów.

Organizatorem akcji jest dyrektor szkoły, który tworzy grupy uczestników wypoczynku pozostających pod opieką jednego wychowawcy. Liczba podopiecznych nie może przekraczać 15 osób w przypadku dzieci do 10. roku życia oraz grupy mieszanej, a 20 osób w przypadku dzieci starszych. Zajęcia będą odbywać się przez 6-8 godzin dziennie, przez 5 dni w tygodniu. Termin realizacji akcji: od 28 czerwca do 31 sierpnia.

Wykaz szkół organizujących akcję „Lato w szkole na sportowo” w 2021 roku

pokaż metkę
Autor: MAŁGORZATA TABASZEWSKA
Osoba publikująca: Patrycja Piekoszewska
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-06-11
Data aktualizacji: 2021-06-22
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat