Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Akademik AGH po generalnym remoncie

Dom Studencki „Straszny dwór” w Miasteczku Studenckim AGH znów jest otwarty dla studentów. Akademik przeszedł gruntowny remont pokoi oraz części wspólnych, a także fasady budynku. Dodatkowo w celu uzyskania „zielonej energii” zastosowane zostały panele fotowoltaiczne.

Fot. Kacper Cembrowski / KSAF AGH
Kacper Cembrowski / KSAF AGH

Dotychczas w akademikach AGH w celu pozyskiwania energii odnawialnej używane były panele solarne, z których otrzymywano ciepło do podgrzewania wody. Zastosowanie po raz pierwszy paneli fotowoltaicznych pozwoli na pozyskiwanie energii elektrycznej, której nadwyżki będzie można wykorzystać np. w okresach mniejszego nasłonecznienia. Na dachu domu studenckiego zainstalowano 121 modułów o łącznej powierzchni ponad 200 m2. W planach jest rozwijanie fotowoltaiki także w innych obiektach Miasteczka Studenckiego AGH. 

Najważniejszym udogodnieniem wprowadzonym w domu studenckim jest zmiana 10-osobowych składów mieszkalnych składających się z czterech pokoi (dwóch dwuosobowych oraz dwóch trzyosobowych) na kompleksy dwupokojowe (dwa dwupokojowe) z aneksem kuchennym wyposażonym między innymi w lodówkę czy kuchenkę mikrofalową. Na każdym piętrze znajdują się także ogólnodostępne kuchnie wyposażone w płyty ceramiczne oraz piekarniki. Do dyspozycji mieszkańców zostały zorganizowane także pralnie, suszarnie, pomieszczenia do nauki oraz sala telewizyjna.

Budynek jest również dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Wszystkie pomieszczenia oznaczone są tabliczkami z napisami w języku Braille’a. Etykiety dla osób niewidomych i słabowidzących oznaczające numer piętra pojawiły się po raz pierwszy na poręczach na klatce schodowej. Nowością na Miasteczku Studenckim AGH są również kosze do segregacji odpadów umieszczone w każdym składzie mieszkalnym w DS 13. 

Remont rozpoczął się pod koniec ubiegłego roku i kosztował blisko 16 mln zł. Obecnie w Domu Studenckim „Straszny dwór” może zamieszkać 270 studentów. Warto przypomnieć, że Miasteczko Studenckie AGH stopniowo remontuje kolejne akademiki tak, by ujednolicić standard mieszkalny we wszystkich obiektach. 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat