Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Powstanie żłobek z placem zabaw na osiedlu Przyzby-Zalesie

Jeszcze w tym roku gminne osiedle Przyzby-Zalesie wzbogaci się o miejsce dla najmłodszych. W jednym z bloków oddanych do użytku pod koniec 2019 roku powstanie żłobek z placem zabaw, gdzie uczęszczać będzie mogło ponad 50 maluchów. To nie pierwsza inwestycja ZIM w infrastrukturę dla najmłodszych.

Fot. Zarząd Inwestycji Miejskich
Zarząd Inwestycji Miejskich

Lokal już jest. Teraz czas na przystosowanie go do potrzeb najmłodszych. Jeszcze w tym roku, w jednym z budynków wybudowanych w ramach pierwszego etapu osiedla komunalnego Przyzby-Zalesie, Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie chce przystosować pomieszczenie, gdzie będzie mógł zostać uruchomiony żłobek.

Zgodnie z założeniem, do placówki opiekuńczej będzie mogło uczęszczać 52 dzieci. Przewidziane są dwa oddziały – przy każdej sali ma być łazienka i magazyn na leżaki. Każde z pomieszczeń do zabawy będzie miało niezależne wyjście na plac zabaw i ogródek, z którego będą mogły korzystać jedynie maluchy i ich opiekunowie. W ramach placówki przewidziano też miejsce m.in. na wózkownię, szatnię, kuchnię oraz pomieszczenie do wydawania posiłków. Lokal ma być dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Żłobek będzie posiadał swój własny plac zabaw. Już obecnie to miejsce jest ogrodzone. Trzeba go będzie wyposażyć w urządzenia do zabawy. Przewiduje się, że jedynie 30 proc. całego terenu ma zostać zagospodarowane – pozostałe 70 proc. pozostanie niezagospodarowane, będzie rosła tam trawa, by umożliwić swobodną zabawę dla dzieci.

 

Warto wiedzieć, że to nie pierwsza inwestycja Zarządu Inwestycji Miejskich w Krakowie dotycząca infrastruktury tak potrzebnej dla najmłodszych. Pod koniec ubiegłego roku, na zlecenie ZIM zakończono kompleksową modernizację budynku żłobka samorządowego przy ul. Sienkiewicza. Za kwotę ok. 2 mln zł wykonawca przeprowadził m.in.  izolację termiczną i przeciwwodną ścian zewnętrznych i fundamentów, obróbki blacharskie parapetów i rynien spustowych, wymienił okna, docieplił poddasze i wyremontował dach. W wykazie robót znalazła się też wymiana instalacji wewnętrznych, w tym zastąpione zostało ogrzewanie gazowe miejskim ciepłem systemowym. W ramach prac przeprowadzona została konserwacja detali architektonicznych, remont balustrad, drogi dojazdowej, przebudowany został budynek gospodarczy i wybudowana wiata śmietnikowa. Inwestycja prowadzona była w oparciu o wytyczne konserwatorskie. Żłobek zapewnia miejsce dla prawie 100 dzieci.

Zadanie uzyskało dotację ze środków unijnych. 30 sierpnia Gmina Miejska Kraków podpisała umowę na wsparcie tego projektów kwotą ok. 690 tys. zł ramach poddziałania 4.3.1 Głęboka modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej – ZIT, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Natomiast na przełomie 2017 i 2018 roku do użytku oddany został wybudowany od podstaw żłobek przy ul. Lipskiej na osiedlu Mały Płaszów. Budynek posiada dwie kondygnacje naziemne. Od wschodu znajduje się taras a za nim plac zabaw, na który prowadzą wyjścia bezpośrednio z sal. Strefa wejściowa budynku obejmuje wiatrołap oraz pomieszczenia na wózki, szatnie dla dzieci, poczekalnie dla rodziców i ogólnodostępną toaletę, dostosowaną do potrzeb niepełnosprawnych.

Na parterze, we wschodniej części obiektu, znajdują się dwie sale z sypialniami dla młodszych dzieci, a w części północno-zachodniej – kuchnia  z zapleczem oraz pomieszczenia techniczne. Kuchnia przygotowana jest do obsługi cateringu. Na drugiej kondygnacji znajdują się dwie sale dla dzieci – jedna z osobną sypialnią i druga jednoprzestrzenna, a także szatnie oraz pomieszczenia socjalne i administracyjne. 

Co ciekawe, budynek wyposażono w system rekuperacji, który pozwala na utrzymanie świeżego powietrza wewnątrz pomieszczeń przy jednoczesnym odzysku energii z zanieczyszczonego powietrza za pomocą rekuperatora. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła dostarcza do pomieszczeń świeże przefiltrowane powietrze z zewnątrz, usuwając powietrze zużyte o wysokiej zawartości CO2. Do takiej wymiany dochodzi przez cały rok i we wszystkich pomieszczeniach. W okresie zimowym, dzięki rekuperacji można zaoszczędzić nawet do 50 proc. kosztów ogrzewania budynku.

Wartość kontraktu wyniosła 4 595 000 zł brutto. Projekt uzyskał finansowe wsparcie z programu „Maluch Plus” Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej na kwotę 1 200 000 zł.

Żłobek przy ul. Lipskiej powstał według projektu autorstwa Joanny Kłusak.

pokaż metkę
Autor: Jan Machowski/ ZIM
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat