Częstsze kursy i 70 autobusów więcej w ruchu

Od 30 marca zwiększyła się częstotliwość kursowania autobusów na kilkudziesięciu liniach. W porównaniu do ubiegłego tygodnia w poniedziałek na liniach regularnych pojawiło się aż 70 autobusów więcej. Co więcej do wykorzystania jest także gotowych 15 autobusów i 10 tramwajów rezerwowych, które na każdy sygnał o większej frekwencji są wysyłane do ruchu.

Częstsze kursy i 70 autobusów więcej w ruchu
Fot. MPK SA

Nowa linia w rejonie Szpitala Uniwersyteckiego:

Uruchomiona została nowa tymczasowa linia nr 704. Autobusy kursują po trasie linii nr 204 na odcinku od „Czerwonych Maków P+R” do „Miejskiego Centrum Opieki” w celu wzmocnienia obsługi nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego przy ul. Jakubowskiego 2.

Trasa linii nr 704: „Czerwone Maki P+R” – ul. Bunscha, ul. Babińskiego, ul. Zawiła, ul. Zakopiańska, „Borek Fałęcki”, ul. Zakopiańska, ul. Jugowicka, ul. Podmokła, ul. Stojałowskiego, ul. Halszki, ul. Witosa, ul. Nowosądecka, ul. Wielicka, ul. Kostaneckiego, ul. Jakubowskiego – „Miejskie Centrum Opieki”.

Dodatkowe autobusy i tramwaje:

Prowadzący autobusy i tramwaje cały czas starają się obserwować liczbę podróżujących pasażerów oraz tych oczekujących na przystankach. W sytuacji, gdy ocenią, że jest ich zbyt dużo, będą zgłaszać dyspozytorom, aby wysyłali na daną trasę dodatkowe pojazdy.

O dodatkowym autobusie czy tramwaju prowadzący także informują pasażerów przez mikrofon. Jednocześnie w najważniejszych miejscach przesiadkowych pracują inspektorzy ruchu MPK i gdy tylko pojawi się taka potrzeba, uruchamiają dodatkowe kursy.

Bezpieczeństwo prowadzących i pasażerów:

Prowadzący nie opuszczają swoich miejsc pracy, aby liczyć wsiadających i wysiadających pasażerów. Bezpieczeństwo i zdrowie kierowców oraz motorniczych jest najważniejsze, bo to dzięki nim komunikacja miejska w tym trudnym dla wszystkich okresie może funkcjonować i zapewniać dojazd pracownikom szpitali, piekarni czy sklepów spożywczych.

Z myślą o bezpieczeństwie prowadzących, ale także wszystkich pasażerów miejscy przewoźnicy podejmują wiele działań. Nie będą one jednak skuteczne, jeżeli do obowiązujących wytycznych nie będą się stosować wszyscy podróżujący.

Apelujemy do wszystkich pasażerów o wyrozumiałość, zachowanie odpowiedniego dystansu w pojazdach komunikacji miejskiej i stosowanie się do wszystkich wytycznych służb porządkowych.


Szczegóły zmian w kursowaniu autobusów w dni powszednie:

Linie miejskie:

 • nr 103 - zostało przywrócone kursowanie według powszedniego rozkładu jazdy.
 • nr 109, 110, 120, 123, 128, 129, 137, 142, 144, 160, 163, 164, 169/469, 173, 174, 178/478, 179, 183, 184/484, 193, 194, 501, 502, 537 - w godzinach szczytu zostało przywrócone kursowanie z częstotliwością jak w dzień powszedni, natomiast w godzinach międzyszczytowych i wieczornych utrzymana została częstotliwość kursowania jak w soboty. Nowe rozkłady jazdy są na przystankach oraz na stronie internetowej umieszczone w rubryce „Dzień powszedni”.
 • nr 125 - została  wprowadzona korekta rozkładu jazdy mająca na celu umożliwienie dojazdu w rejon ul. Nad Drwiną na godz. 14.00.
 • nr 138 - kursuje z częstotliwością co 20 minut od ok. godz. 5.00. Nowy rozkład jazdy jest na przystankach oraz na stronie internetowej umieszczony w rubryce „Dzień powszedni”.
 • nr 704 - została uruchomiona linia tymczasowa kursująca po następującej trasie: „Czerwone Maki P+R” – ul. Bunscha, ul. Babińskiego, ul. Zawiła, ul. Zakopiańska, „Borek Fałęcki”, ul. Zakopiańska, ul. Jugowicka, ul. Podmokła, ul. Stojałowskiego, ul. Halszki, ul. Witosa, ul. Nowosądecka, ul. Wielicka, ul. Kostaneckiego, ul. Jakubowskiego – „Miejskie Centrum Opieki”. Linia kursuje tylko w dni powszednie w godzinach szczytu z częstotliwością co 40 minut (łącznie z linią nr 204 kursuje co 20 minut).
 • pozostałe linie kursują według dotychczasowych zasad.

Linie aglomeracyjne:

 • nr 274 - kursuje według sobotniego rozkładu jazdy z następującymi korektami w godzinach porannych: kursy z pętli „Podgórze SKA” będą realizowane o godz. 3.50 i 5.25 (zamiast o 4.20 i 5.55) natomiast z pętli „Trąbki P+R” o godz. 4.35 i 6.15 (zamiast o 5.05 i 6.45). Zmiana ta dotyczy tylko dni powszednich (w sobotę godziny odjazdów pozostają bez zmian). Nowy rozkład jazdy na dni powszednie jest na przystankach oraz na stronie internetowej umieszczony w rubryce „Dzień powszedni”.
 • nr 277 - kursuje według sobotniego rozkładu jazdy z dodatkową parą kursów w godzinach porannych realizowaną o następujących godzinach: z pętli „Nowy Kleparz” o godz. 5.30 oraz z „Iwanowic Dworskich Pętli” o godz. 6.20. Zmiana ta dotyczy tylko dni powszednich (w sobotę godziny odjazdów pozostają bez zmian). Nowy rozkład jazdy na dni powszednie jest na przystankach oraz na stronie internetowej umieszczony w rubryce „Dzień powszedni”.
 • nr 301 - kursuje z częstotliwością co około 60 minut w godzinach szczytu i co około 120 minut poza godzinami szczytu. Nowy rozkład jazdy jest na przystankach oraz na stronie internetowej umieszczony w rubryce „Dzień powszedni”.
 • nr 304 - kursuje z częstotliwością co 20 minut od ok. godz. 5.00. Nowy rozkład jazdy jest na przystankach oraz na stronie internetowej umieszczony w rubryce „Dzień powszedni”.
 • pozostałe linie kursują według dotychczasowych zasad.

ZTP

Pobierz ulotkę w wersji PDF.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także