Komunikat archiwalny

O zajeździe kazimierskim w klubie „Pod Gruszką”

W dzisiejszy wieczór Biblioteka Kraków zaprasza wszystkich miłośników starego Krakowa do klubu dziennikarzy „Pod Gruszką”, gdzie w ramach „Salonu Literackiego” odbędzie się wieczór autorski Bogusława Krasnowolskiego połączony z promocją jego ostatniej książki pt. „Zajazd Kazimierski” .

O zajeździe kazimierskim w klubie „Pod Gruszką”
Fot. Bogusław Krasnowolski/ www.biblioteka.krakow.pl

Zajazd kazimierski to znajdująca się na krakowskim Kazimierzu, stojąca w narożniku ulic Krakowskiej i Węgłowej, późnoklasycystyczna kamienica powstała w okresie Wolnego Miasta Krakowa w latach 1815-1846. Zarówno sam budynek, jak i miejsce na którym go wzniesiono mają niezwykle interesującą historię, wpisaną nierozerwalnie w burzliwe dzieje Kazimierza, który niegdyś rozwijał się jako odrębne miasto, a później już jako krakowska dzielnica. Bez wątpienia zajazd przy ulicy Węgłowej to drugi po pobliskim ratuszu przykład najważniejszego zabytku świeckiej architektury kazimierskiej.

Uczestnicy spotkania będą się mogli przenieść w dawne czasy za sprawą jednego z najwybitniejszych znawców kultury, dziejów i architektury Kazimierza – dra hab. Bogusława Krasnowolskiego – autora wielu prac naukowych z historii sztuki i urbanistyki oraz ochrony zabytków, wykładowcy akademickiego, który na co dzień angażuje się w proces ochrony i rewaloryzacji dziedzictwa kulturowego miasta, sprawując funkcję wiceprzewodniczącego Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

Warto wiedzieć, że po zakończonym remoncie w budynku dawnego zajazdu przy ul. Wegłowej znajdzie swoją siedzibę Biblioteka Kraków. Jej dyrektor, Stanisław Dziedzic poprowadzi spotkanie z autorem książki, a rozpocznie się ono o godz. 18.00.

Adres:
ul. Szczepańska 1, Kraków

Pokaż metkę
Osoba publikująca: MIROSŁAW PALUCHOWSKI
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także