Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

UJ szuka ochotników do badań wpływu PEM na zdrowie

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego od ponad roku prowadzą badania nad wpływem pól elektromagnetycznych (PEM) na nasze zdrowie. Dotychczas przebadano ponad tysiąc osób. Teraz poszukiwani są ochotnicy do drugiego etapu projektu, mającego na celu określenie czy korzystanie z telefonu komórkowego oddziałuje na osoby elektrowrażliwe. Na bezpłatne badania autonomicznego układu nerwowego i termografię mogą zgłaszać się mężczyźni w każdym wieku.

Fot. materiały prasowe/UJ
materiały prasowe/UJ

Grupa naukowców z Zakładu Biofizyki Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego prace nad projektem badawczym „Wpływ pól elektromagnetycznych na organizm człowieka” rozpoczęła we wrześniu 2018 roku. Badają czy pola o częstotliwościach wykorzystywanych w komunikacji bezprzewodowej mają wpływ na nasze zdrowie i jaka jest skala problemu elektrowrażliwości elektromagnetycznej w Polsce. Z dotychczasowych badań ankietowych i klinicznych, które swoim zasięgiem objęły łącznie ponad tysiąc osób, wynika, że najczęstszymi objawami zgłaszanymi przez badanych są: zmęczenie (80%), ból głowy (74%), ból oczu (68%), rozdrażnienie (66%). Wszystkie te symptomy są jednak subiektywne i trudno mierzalne. Co ciekawe, mogą być one również związane z innymi  schorzeniami, jak np. fibromialgia. Wśród objawów mierzalnych badani skarżą się głównie na łzawienie (21.6%) i trudności z wysławianiem się (14.2%). Z kolei w rankingu urządzeń oskarżanych o zły wpływ na zdrowie zdecydowanie wygrywają telefony. To właśnie na oddziaływaniu tych urządzeń skupią się naukowcy z UJ w drugim etapie projektu badawczego.

Badacze z UJ szukają mężczyzn, którzy obserwują u siebie skutki zdrowotne związane z oddziaływaniem pól elektromagnetycznych, w szczególności podczas korzystania ze smartfonów i telefonów komórkowych. Ochotnicy skierowani zostaną na bezpłatne badania krwi, a następnie na termografię głowy i badanie układu autonomicznego.

Badania przeprowadzone zostaną w Zakładzie Biofizyki Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. św. Łazarza 16 oraz w kilku innych jednostkach Collegium Medicum i Szpitala Uniwersyteckiego. Zgłoszenia do projektu badawczego przyjmowane są do wtorku, 10 grudnia pod numerem telefonu: 12 6199 681.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat