Komunikacja rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Jak uniknąć kary za niezarejestrowanie pojazdu?

Wydział Ewidencji Pojazdów i Kierowców Urzędu Miasta Krakowa informuje, że 22 sierpnia opublikowana została zmiana ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która wprowadza kary dla właścicieli pojazdów w wysokości od 200 zł do 1000 zł. Nowe przepisy wchodzą w życie od 1 stycznia 2020 roku, a karze będą podlegać te osoby i firmy, które sprowadzą z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej pojazdy używane i w ciągu 30 dni od dnia sprowadzenia ich nie zarejestrują. Oprócz kar za nie rejestrowanie pojazdów sprowadzanych z zagranicy, ustawa wprowadza również kary za nie zgłoszenie w ciągu 30 dni do właściwego wydziału komunikacji, sprzedaży lub zakupu pojazdu zarejestrowanego w kraju.

Fot. Ronald Paredes / freeimages.com
Ronald Paredes / freeimages.com

Zgodnie z przepisami, kary pieniężne będą nakładane w drodze decyzji przez starostów, a wysokość kary będzie uzależniona od rodzaju naruszenia przepisów, powtarzalności naruszeń (czy pierwsze czy kolejne) oraz uzyskania ewentualnych korzyści finansowych przez właściciela pojazdu.

Zwracamy uwagę, że nowe przepisy o karach dotyczą również tych osób i firm, które w tym roku kupią/ sprzedadzą pojazd zarejestrowany w kraju lub sprowadzą z zagranicy pojazd używany, a będą go zgłaszać lub rejestrować po 1 stycznia 2020 roku. W takim przypadku, jeśli od daty sprowadzenia lub zakupu minie 30 dni, wydział komunikacji nałoży karę.

W związku z tym urzędnicy proszą o zgłaszanie sprzedaży oraz rejestrowanie pojazdów zakupionych jako używane. Sprzedaż pojazdu można zgłosić nie wychodząc z domu za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej, szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej bip.krakow.pl.

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat