Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

aktualności

Trwa festiwal filmów ekologicznych

Do niedzieli potrwa 5. edycja BNP Paribas Green Film Festival – największego festiwalu filmów ekologicznych w Europie. Centralnym miejscem wydarzenia jest miasteczko festiwalowe na bulwarze Czerwieńskim, u podnóża Wawelu. 

+ Czytaj dalej
Powiedz NIE kopciuchom!

Prezydent Krakowa przeciwny liberalizacji zapisów uchwały antysmogowej

Prezydent Jacek Majchrowski ponownie zwrócił się do Marszałka Województwa Małopolskiego o niewprowadzanie zmian w uchwale antysmogowej dla Małopolski. Zdaniem prezydenta Krakowa, decyzja władz województwa o konsultacjach w sprawie wydłużenia okresu likwidacji bezklasowych kotłów w regionie jest niezrozumiała i negatywnie wpłynie na proces poprawy jakości powietrza.

+ Czytaj dalej
Kraków

Szukamy realizatorów programów proklimatycznych

Walka ze smogiem, rozwój OZE, termomodernizacja budynków jednorodzinnych, mikroretencja i rodzinne ogródki działkowe – to pięć obszarów, którym przypisane są programy proklimatyczne prowadzone na terenie Krakowa. Ruszył właśnie nabór podmiotów, które podejmą się realizacji tych zadań – mogą w nim wziąć udział przedsiębiorcy, których działalność obejmuje przedsięwzięcia niskoemisyjne oraz budowlane.

+ Czytaj dalej

Nowa aranżacja placu Wolnica – „Wolnica, wolność, wyobraźnia”

Plac Wolnica przeszedł czasową metamorfozę. W jego przestrzeni można zobaczyć – i korzystać – z aranżacji „Wolnica, wolność, wyobraźnia”. Instalacja, zorganizowana wspólnie przez Zarząd Transportu Publicznego i Muzeum Etnograficzne, powstała w ramach projektu „Klimatyczny Kwartał”. Mieszkańcy mogą w ten sposób poznać i przetestować propozycję nowego zagospodarowania placu.

+ Czytaj dalej

CEEB: nie zwlekaj, zgłoś swoje źródło ciepła!

Zarządcy i właściciele budynków, którzy do 30 czerwca nie zgłosili źródła ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, wciąż mogą to zrobić. Mimo upływu terminu obowiązek ten pozostaje aktualny i będzie podlegał weryfikacji. Przypominamy więc, jak i gdzie złożyć deklarację, a tym samym uniknąć postępowania mandatowego.

+ Czytaj dalej
jak oszczędzać energię

Co możesz zrobić, aby zaoszczędzić energię

Postępujące zmiany klimatyczne, a także rosnące koszty energii elektrycznej i gazu wymagają szybkich działań umożliwiających oszczędzanie ciepła, energii oraz wody. Znaczenie mają więc zarówno zmiany codziennych nawyków, jak i termomodernizacja budynku czy montaż odnawialnych źródeł energii.

+ Czytaj dalej
Kraków

Kraków apeluje o dopłaty do ogrzewania gazem i energią elektryczną

W związku z obowiązywaniem w Krakowie, od 1 września 2019 r., tzw. uchwały antysmogowej, miasto wystąpiło do Ministerstwa Klimatu i Środowiska z prośbą o jak najszybsze uwzględnienie kwestii dopłat do gospodarstw, które po likwidacji palenisk są ogrzewane gazem i energią elektryczną.

+ Czytaj dalej

Co przyczynia się do występowania smogu w Krakowie?

Rola wiatru, ciśnienie atmosferyczne, ukształtowanie terenu to kluczowe czynniki, które wpływają na występowanie smogu w Krakowie. To główne wnioski z raportu naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

+ Czytaj dalej

Prezydent apeluje o intensyfikację działań antysmogowych wokół Krakowa

Wtorek, 14 grudnia, ze znacznie przekroczonymi normami pyłów zawieszonych na terenie miasta pokazał, że potrzebne jest zdecydowane – takie jak w Krakowie – zaangażowanie gmin ościennych w walce ze smogiem, skupionych w Stowarzyszeniu Metropolia Krakowska.

+ Czytaj dalej

ECO działania