Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Maria Dulębianka (1861-1919)

Działaczka społeczna i feministka, walczyła o prawa wyborcze dla Polek, pierwsza kandydatka w wyborach do Sejmu Krajowego w Galicji

Maria Dulębianka urodziła się  1861 roku i pochodziła z rodziny ziemiańskiej. Kształciła się w Krakowie, gdzie między innymi uczyła się malarstwa pod kierunkiem Jana Matejki. Ze względu na fakt, że kobietom nie pozwalano podejmować edukacji na uczelniach wyższych, odmówiono jej możliwości studiowania w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie. Nie zatrzymało to jednak artystki, która podjęła naukę na Académie Julian w Paryżu pod kierunkiem Carolusa Durana, w późniejszych latach uczyła się także w Wiedniu. Jej malarstwo skupiało się na wizerunkach kobiet. Podczas jednej ze swoich wystaw w Warszawie poznała Marię Konopnicką, według wielu badaczy swoją późniejszą partnerkę życiową.

Maria Dulębianka intensywnie angażowała się w walkę o prawa kobiet do studiowania na ASP w Krakowie. Publikowała liczne artykuły o emancypacji kobiet oraz wygłaszała odczyty, związana była między innymi z czasopismem „Ster”. W 1908 roku postanowiła kandydować do Sejmu Krajowego w Galicji. Jej kandydatura została odrzucona „z przyczyn formalnych”, jednak jej kluczowy cel, jakim było zwrócenie uwagi na brak czynnych i biernych praw wyborczych Polek, został osiągnięty.

Była autorką wielu inicjatyw na rzecz kobiet. Po przyznaniu kobietom prawo do głosowania została Przewodniczącą Zarządu Naczelnego Ligi Kobiet.

W 1919 roku zmarła na tyfus we Lwowie.


(Powrót)

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-03-04
Data aktualizacji: 2021-03-04
Powrót