+plus Zieleń miejska FAQ - SMOG
Komunikat archiwalny

Metropolia Krakowska chce obowiązkowej rejestracji palenisk

We wtorek, 14 maja władze piętnastu gmin tworzących Metropolię Krakowską podpisali petycję do premiera RP o wprowadzenie obowiązku rejestracji kotłów na paliwo stałe.

Metropolia Krakowska chce obowiązkowej rejestracji palenisk
Fot. Metropolia Krakowska

Skuteczne działania, związane z likwidacją kotłów na paliwa stałe, wymagają wiedzy o liczbie i stanie technicznym kotłów. Gminom brakuje narzędzi prawnych do pozyskania od właścicieli mieszkań i budynków informacji o sposobie ich ogrzewania.

Już dziś wszystkie gminy Metropolii przeprowadzają inwentaryzację palenisk stoją na stanowisku, że bez odpowiednich narzędzi prawnych ciężko będzie prowadzić skuteczną walkę o poprawę, jakości powietrza.

Wprowadzenie nowych przepisów wspiera Kraków, który jest krajowym liderem w likwidacji kotłów węglowych i pieców. - Pamiętajmy, że od 1 września 2019 r. w Krakowie będzie obowiązywał całkowity zakaz stosowania paliw stałych. Wiemy jak bardzo potrzebna jest aktualna informacja o liczbie i stanie technicznym urządzeń grzewczych, dlatego miasto Kraków wspiera gminy sąsiadujące w zabieganiu o zmiany prawne, dające możliwość pozyskania tych informacji – mówi prezydent Jacek Majchrowski.

Władze gmin liczą na to, że nowe rozwiązania wejdą w życie już we wrześniu 2019 r.

 

Wyślij

Udostępnij
Udostępnij w:
  • pokaż metkę
    Autor: KAMIL POPIELA
    Osoba publikująca: Tomasz Róg
    Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Miejska Platforma Internetowa Magiczny Kraków