JAN BOBA

JAN BOBA
Fot. www.krakow.pl

Jan Boba urodził się 10 marca 1941 roku w Krakowie. Należy do muzyków, którzy od urodzenia związani są z Krakowem. Ukończył II Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego oraz Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną (dyplom w 1971 r.). Jest pianistą, aranżerem, jednym z twórców polskiego jazzu i animatorem środowiska jazzowego.

Sukcesy artysty sięgają lat sześćdziesiątych, kiedy pełnił funkcję lidera zespołu Jazz Band Ball Orchestra. W latach 1964-72 pełnił funkcję szefa artystycznego Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. W swoim dorobku artystycznym ma również współpracę z zespołem Old Metropolitan Band (lata 1970-72) oraz Beal Street Band (lata 1988-90).

W 1990 r. założył zespół, w którego skład weszły dwa pokolenia muzyków. Zaczął firmować grupę swoim nazwiskiem: Boba Jazz Band. Zespół działa już od osiemnastu lat. W obecnym składzie muzycy brali udział w najważniejszych festiwalach światowych, grając razem z czołowymi przedstawicielami jazzu europejskiego.

Boba Jazz Band uczestniczył w realizacji wielu programów telewizyjnych między innymi: Benefis Jana Boby w Teatrze STU, program z piosenkami Henryka Warsa w Piwnicy Pod Baranami, fabularyzowany program rozrywkowy w TVP 2, w którym udział brali także czołowi polscy aktorzy i piosenkarze.

W 2008 roku Jan Boba obchodzi jubileusz 45-lecia pracy artystycznej.


Pokaż metkę
Osoba publikująca: WIESŁAW SZCZUREK