Instytut Konfucjusza

Adres:
Radziwiłłowska 4, 31-026 Kraków
Telefon:
Władze:

Małgorzata Osińska

Godziny otwarcia:

Sekretariat:
poniedziałek: nieczynne
wtorek-piątek: godz. 12:00-15:00

Opis

Instytut Konfucjusza w Krakowie to nie tylko najstarszy Instytut Konfucjusza w Polsce, ale i jedyny w kraju odznaczony tytułem Instytutu Konfucjusza Roku (w grudniu 2016 roku) oraz Modelowego Instytutu Konfucjusza. Pod nazwą Instytutów Konfucjusza, związaną z chińskim mędrcem i nauczycielem, kryje się idea propagowania chińskiego języka i kultury. Celem tworzenia światowej sieci takich Instytutów jest przełamanie stereotypów o rzekomej niemożności nauczenia się języka chińskiego. Językiem mandaryńskim jako ojczystym posługuje się 1,4 miliarda ludzi na całym świecie, co czyni go najbardziej rozpowszechnionym językiem na świecie.

Naczelnym celem działalności Instytutu Konfucjusza w Krakowie jest promowanie chińskiej kultury i języka. Od roku akademickiego 2007/2008 Instytut prowadzi kursy języka chińskiego nie tylko dla studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego i pozostałych uczelni Krakowa i Małopolski, ale także dla wszystkich innych osób zainteresowanych taką nauką. Liczba kursantów dynamicznie rośnie. Od kilku lat do studentów dołączyli także uczniowie kilkunastu szkół podstawowych i średnich.

Poza kursami językowymi na różnych poziomach, Instytut będzie oferował specjalistyczne kursy typu „Język chiński dla biznesmenów" oraz szkolenia dla lektorów języka chińskiego. Dzięki współpracy z Pekińskim Uniwersytetem Języków Obcych do Krakowa przyjeżdżają wykwalifikowani lektorzy języka chińskiego.

W krakowskim Instytucie Konfucjusza od 2010 roku organizowane egzaminy z języka chińskiego Hanyu Shuiping Kaoshi (HSK) – odpowiednik angielskiego Cambridge Certificate, uprawniający do podejmowania studiów na chińskich uczelniach i do ubiegania się o stypendia konfucjańskie. Egzaminy te poprzedzają intensywne kursy przygotowawcze. Począwszy od 2012 roku egzaminy HSK odbywają się w Krakowie dwa razy w roku: w marcu i w maju.

Jednym z zadań Centrum Języka i Kultury Chińskiej jest pogłębianie wiedzy o Chinach. Instytut Konfucjusza organizuje wykłady na temat różnych elementów kultury chińskiej, odczyty, szkolenia, pokazy filmów, wystawy, obchody tradycyjnych chińskich świąt i inne imprezy kulturalne. Instytut Konfucjusza ma ambicję stać się głównym centrum pomagającym w rozwoju i pogłębianiu współpracy polsko-chińskiej w południowej Polsce.

Data: 2018-07-24 pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
  • Wyślij znajomemu
  • Dodaj do ulubionych