Stowarzyszenie Most do Gruzji

Adres:
ul. Bytomska 23, 30-075 Kraków
Telefon:
Władze:

Prezes Zarządu: Kamil Słowioczek

Opis

W marcu 2010 roku, dzięki inicjatywie kilkunastu osób, w tym studentów Instytutu Orientalistyki UJ, zostało formalnie powołane do życia Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Most do Gruzji”.

Stowarzyszenie organizuje bądź współorganizuje liczne projekty, które wpisują się już na trwałe w kulturalną mapę Krakowa: są to m.in. uczty o charakterze tradycyjnej gruzińskiej supry, projekcje filmowe i slajdowiska, spotkania z kulturą gruzińską, wykłady o historii i sztuce gruzińskiej, wymiany studenckie i naukowe. Od 2010 roku Stowarzyszenie organizuje w Krakowie „Dni Kultury Gruzińskiej” – zrealizowano już pięć edycji.

Pod koniec 2013 roku udało się uruchomić w Krakowie „Centrum Kultury Gruzińskiej”, w którym organizowane są stacjonarne kursy języka gruzińskiego, warsztaty tańca gruzińskiego, chór gruziński itp. W 2018 roku Centrum zmieniło swoją lokalizację i funkcjonuje pod adresem: ul. Bytomska 23 w Krakowie.

Cele Stowarzyszenia "Most do Gruzji" to:

  • Zbieranie informacji na temat zajęć, wykładów, wydarzeń o tematyce gruzińskiej. Chcemy w ten sposób ułatwić pozyskiwanie informacji o Gruzji i krakowskich wydarzeniach z nią związanych.
  • Działania na rzecz rozwoju współpracy edukacyjnej. Chcemy rozwinąć program współpracy szkół średnich i wyższych Kraków – Tbilisi, pomóc w organizowaniu partnerstwa szkół
  • Regularne wykłady i prelekcje dla mieszkańców Krakowa: kurs podstaw j. gruzińskiego, wykłady na temat historii, zabytków, kultury Tbilisi i całej Gruzji. Mamy nadzieję upowszechnić wiedzę o Gruzji wśród zwyczajnych obywateli Krakowa, zwiększyć zainteresowanie kontaktami i wyjazdami w region zakaukaski.
  • Cykliczny festiwal gruziński w Krakowie (Dni Kultury Gruzińskiej). Zorganizowane po raz pierwszy w maju 2010 Dni Kultury Gruzińskiej są cyklicznym, corocznym wydarzeniem wprowadzającym mocny gruziński akcent do kulturalnego kalendarza Krakowa.
  • Stworzenie placówki informacyjnej zbierającej dane o możliwościach studiów, pracy i prowadzenia działalności gospodarczej dla obu stron – tak o realiach życia w Polsce dla Gruzinów, jak o możliwościach współpracy z Gruzinami dla Polaków.
Data: 2018-06-26 pokaż metkę
Osoba publikująca: JULIA ŻYLINA-CHUDZIK
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
  • Wyślij znajomemu
  • Dodaj do ulubionych