Komunikat archiwalny

Łatwiejszy dostęp do leczenia dla chorych na stwardnienie rozsiane

15 lutego br. uruchomiona została centralna rejestracja telefoniczna poprzez którą prowadzone są zapisy na bezpłatne konsultacje neurologiczne w celu kwalifikacji do Programu Terapeutycznego „Leczenie Stwardnienia Rozsianego” w szpitalach w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu.

Łatwiejszy dostęp do leczenia dla chorych na stwardnienie rozsiane
Fot. www.krakow.pl

Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego zajmuje się osobami chorymi na stwardnienie rozsiane (SM sclerosis multiplex). Nieuleczalną przewlekłą chorobę neurologiczną, powodującą nieodwracalne zmiany w centralnym układzie nerwowym – co w konsekwencji doprowadza do niedowładu kończyn górnych i dolnych oraz innych objawów ze strony układu nerwowego.
Choroba atakuje osoby najczęściej między 20 a 40 rokiem życia. W Polsce stwardnienie rozsiane jest najczęstszą przyczyną niepełnosprawności osób młodych, a co druga osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim cierpi właśnie na tę chorobę.

W województwie małopolskim żyje około 3300 osób chorych na stwardnienie rozsiane. W całym kraju może być ich nawet 40 tysięcy. W znacznej części ośrodków leczących SM w Polsce pacjenci czekają w długich kolejkach na możliwość rozpoczęcia terapii. Tymczasem dzięki  inicjatywie Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego Oddział w Krakowie Chorzy na SM mogą uniknąć długiego oczekiwania. 15 lutego br. uruchomiona została centralna rejestracja telefoniczna poprzez którą prowadzone są zapisy na bezpłatne konsultacje neurologiczne w celu kwalifikacji do Programu Terapeutycznego „Leczenie Stwardnienia Rozsianego” w szpitalach w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu.

„Jednym z największych problemów osób chorych na stwardnienie rozsiane w Polsce jest długi czas oczekiwania na rozpoczęcie terapii immunomodulującej. Leczenie tego typu może w istotny sposób wpłynąć na zahamowanie postępu choroby, spowolnić jej przebieg i zmniejszyć częstość rzutów pojawiających się w trakcie jej trwania. Powinno być jednak stosowane możliwie jak najszybciej od momentu postawienia diagnozy.” – powiedział dr Stanisław Rusek– „Aby usprawnić proces kwalifikacji do terapii w województwie małopolskim uruchomiliśmy centralną rejestrację telefoniczną. Dzięki niej pacjenci spełniający kryteria określone przez Narodowy Fundusz Zdrowia będą kierowani na konsultacje neurologiczne do ośrodka mogącego rozpocząć leczenie w najkrótszym czasie.”

Konsultacje będą się odbywać w kilku różnych punktach,

przez 7 lekarzy neurologów,

od 15 lutego do 15 kwietnia 2011 r.,

wyłącznie po wcześniejszej rejestracji,

która będzie prowadzona od poniedziałku do piątku

w godz. 10.00 – 20.00


tel. 513 173 192


email: krakow@ptsr.org.pl

Wymagane dokumenty:

- dokumenty potwierdzające rozpoznanie SM
- wynik rezonansu magnetycznego

 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: GRZEGORZ KOT
Podmiot publikujący: Bez barier
Zobacz także