Komunikat archiwalny

Łatwiejszy dostęp do leczenia dla chorych na stwardnienie rozsiane

15 lutego br. uruchomiona została centralna rejestracja telefoniczna poprzez którą prowadzone są zapisy na bezpłatne konsultacje neurologiczne w celu kwalifikacji do Programu Terapeutycznego „Leczenie Stwardnienia Rozsianego” w szpitalach w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu.

Łatwiejszy dostęp do leczenia dla chorych na stwardnienie rozsiane
Foto: www.krakow.pl

Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego zajmuje się osobami chorymi na stwardnienie rozsiane (SM sclerosis multiplex). Nieuleczalną przewlekłą chorobę neurologiczną, powodującą nieodwracalne zmiany w centralnym układzie nerwowym – co w konsekwencji doprowadza do niedowładu kończyn górnych i dolnych oraz innych objawów ze strony układu nerwowego.
Choroba atakuje osoby najczęściej między 20 a 40 rokiem życia. W Polsce stwardnienie rozsiane jest najczęstszą przyczyną niepełnosprawności osób młodych, a co druga osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim cierpi właśnie na tę chorobę.

W województwie małopolskim żyje około 3300 osób chorych na stwardnienie rozsiane. W całym kraju może być ich nawet 40 tysięcy. W znacznej części ośrodków leczących SM w Polsce pacjenci czekają w długich kolejkach na możliwość rozpoczęcia terapii. Tymczasem dzięki  inicjatywie Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego Oddział w Krakowie Chorzy na SM mogą uniknąć długiego oczekiwania. 15 lutego br. uruchomiona została centralna rejestracja telefoniczna poprzez którą prowadzone są zapisy na bezpłatne konsultacje neurologiczne w celu kwalifikacji do Programu Terapeutycznego „Leczenie Stwardnienia Rozsianego” w szpitalach w Krakowie, Tarnowie i Nowym Sączu.

„Jednym z największych problemów osób chorych na stwardnienie rozsiane w Polsce jest długi czas oczekiwania na rozpoczęcie terapii immunomodulującej. Leczenie tego typu może w istotny sposób wpłynąć na zahamowanie postępu choroby, spowolnić jej przebieg i zmniejszyć częstość rzutów pojawiających się w trakcie jej trwania. Powinno być jednak stosowane możliwie jak najszybciej od momentu postawienia diagnozy.” – powiedział dr Stanisław Rusek– „Aby usprawnić proces kwalifikacji do terapii w województwie małopolskim uruchomiliśmy centralną rejestrację telefoniczną. Dzięki niej pacjenci spełniający kryteria określone przez Narodowy Fundusz Zdrowia będą kierowani na konsultacje neurologiczne do ośrodka mogącego rozpocząć leczenie w najkrótszym czasie.”

Konsultacje będą się odbywać w kilku różnych punktach,

przez 7 lekarzy neurologów,

od 15 lutego do 15 kwietnia 2011 r.,

wyłącznie po wcześniejszej rejestracji,

która będzie prowadzona od poniedziałku do piątku

w godz. 10.00 – 20.00


tel. 513 173 192


email: krakow@ptsr.org.pl

Wymagane dokumenty:

- dokumenty potwierdzające rozpoznanie SM
- wynik rezonansu magnetycznego

 

Pokaż metkę
Osoba publikująca: GRZEGORZ KOT
Podmiot publikujący: Bez barier
Zobacz także