Wilno

Wysokie litewskie odznaczenia dla założyciela i dyrektor MCK

W poniedziałek, 7 lipca w Wilnie Agata Wąsowska-Pawlik, dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury oraz prof. Jacek Purchla, założyciel i wieloletni dyrektor MCK otrzymali Krzyże Kawalerskie Orderu „Za Zasługi dla Litwy” z rąk Prezydenta kraju Gitanasa Nausėdy.

Ambasador Litwy z wizytą w magistracie

W piątek, 20 grudnia 2019 r. Ambasador Republiki Litewskiej J.E. Eduardas Borisovas złożył wizytę oficjalną Prezydentowi Jackowi Majchrowskiemu. W spotkaniu udział wziął również Konsul Honorowy Litwy w Krakowie prof. Jan Widacki.

Uroczyście otwarto Schody Czesława Miłosza

W roku obchodów 15. rocznicy śmierci Czesława Miłosza i 450. rocznicy Unii lubelskiej, w Krakowie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie artystyczno-literackie. W czwartek, 3 października o godz. 15.00 odbyło się uroczyste otwarcie schodów upamiętniających postać i twórczość polskiego noblisty na bulwarze Poleskim przy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Wizyta Ministra Kultury Litwy

W czwartek, 3 października Prezydentowi Krakowa wizytę złożył Minister Kultury Republiki Litewskiej Mindaugas Kvietkauskas, któremu towarzyszyła Attaché Kulturalna Ambasady Litwy w Polsce Rasa Rimickaitė.

New Ideas Chamber Orchestra w Krakowie

15 sierpnia 2018 r., w ramach Nocy Cracovia Sacra w Kościele Św. Katarzyny Aleksandryjskiej wystąpił New Ideas Chamber Orchestra z Wilna. Koncert został zrealizowany w ramach współpracy partnerskiej Krakowa za stolicą Litwy.

Nowa historia w sztuce. Kolekcja MOCAK-u w Wilnie

W dniach 7–10 czerwca odbędą się Międzynarodowe Targi Sztuki Współczesnej ArtVilnius’18. Jest to największe wydarzenie tego rodzaju w krajach bałtyckich. Podobnie jak w poprzednich latach towarzyszy mu specjalny program wystawienniczy, w którego ramach MOCAK po raz trzeci został zaproszony do przygotowania ekspozycji dzieł ze swoich zbiorów.

Nowy zagraniczny partner Centrum Kultury Podgórza!

Centrum Kultury Podgórza i Biblioteka Centralna Urzędu Miasta Wilna działają w tym samym obszarze i stawiają sobie podobne cele. Zbliża je do siebie również fakt, że Kraków i Wilno są miastami partnerskimi i starają się zacieśniać wzajemne relacje w różnych dziedzinach – również kulturalnej. Teraz CKP i Biblioteka Centralna UMW będą ze sobą ściśle współdziałać – m.in. wymieniając się doświadczeniami i współorganizując wydarzenia kulturalno-edukacyjne. Dyrektorzy obydwu instytucji 21 maja 2018 r. podpisali list intencyjny o współpracy.

Centrum Kultury Podgórza rozwija współpracę z Wilnem

Centrum Kultury Podgórza jest jedną z największych instytucji kultury w Krakowie. Natomiast Dom Kultury Polskiej w Wilnie to jedna z większych polskich placówek tego typu działających na Litwie. Dzięki listowi intencyjnemu, który został podpisany 24 kwietnia 2018 r., stały się one partnerami w działaniu. Główny cel nawiązanej współpracy to wymiana doświadczeń, współorganizacja wydarzeń kulturalno-edukacyjnych i cross promocja.

Kraków na Targach Convene w Wilnie

W dniach 8 i 9 lutego 2017 r. odbyła się 5. jubileuszowa edycja targów Covene w Wilnie. Obecnie jest to jedno z największych wydarzeń branży MICE w Europie. Jest to okazja do zapoznania się z organizatorami spotkań przybyłymi z różnych państw, w szczególności leżących w basenie Morza Bałtyckiego oraz nawiązania cennych kontaktów biznesowych.

Wilno w Krakowie. Kolejny koncert w Kościele św. Katarzyny

W piątek, 23 września, w Kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej (ul. Augustiańska 7) wystąpiła Orkiestra Kameralna im. Św. Krzysztofa Miasta Stołecznego Wilna pod dyrekcją Donatasa Katkusa.

Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie