Organizacje międzynarodowe rozwiń menu

Organizacje i sieci miast do których należy Kraków rozwiń

Dlaczego warto należeć do organizacji? rozwiń

Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia ICORN

Adres: Sølvberget KF P.O. Box: 310, 4002 Stavanger (Norway)
E-MAIL

helge@icorn.org

WWW:

http://www.icorn.org/

Telefon
Fax

Międzynarodowa Sieć Miast Schronienia (Międzynarodowa Sieć Miast Pisarzy Uchodźców) ICORN:

Jest organizacją skupiającą miasta i regiony oferujące schronienie dla prześladowanych pisarzy. Celem organizacji jest zapewnienie bezpiecznych warunków dla życia i pracy dla ludzi pióra, których twórczość stała się przyczyną ich politycznego prześladowania. ICORN buduje trwałą i dynamiczną sieć opartą na międzynarodowej solidarności, stanowiącej jeden z najsilniejszych na świecie głosów w obronie prawa do wolności poglądów i wypowiedzi. Do sieci ICORN należy ponad 70 miast, w tym Amsterdam, Bruksela, Frankfurt, Pittsburg i Meksyk.
 

Kraków należy do ICORN na mocy Uchwały Nr XVI/171/11 Rady Miasta Krakowa z dnia 25 maja 2011 roku
 

Miasto Kraków zostało zaproszone do przystąpienia do ICORN jako pierwsze miasto członkowskie z Europy Środkowo-Wschodniej. W zaproszeniu skierowanym do Rady Miasta Krakowa władze wykonawcze ICORN wskazywały Kraków jako ważnego i jak najbardziej uzasadnionego kandydata, który będzie służyć jako doskonały wzór dla innych miast tego regionu Europy. Kraków uzyskał potężne wsparcie promocyjne podczas festiwalu Passa Porta w Brukseli w 2011 roku, na spotkaniach z Dyrekcją Departamentu ds. Praw Człowieka Parlamentu Europejskiego, z Sekretarzem Europejskiej Rady ds. Uchodźców i Wygnańców oraz z Prezydentem PEN International, gdy promowany był przez najwybitniejszych współczesnych intelektualistów podczas spotkań pisarzy całego świata.
 

W dniach 14-17 maja 2013 roku w Krakowie, na nadzwyczajnej międzynarodowej konferencji ICORN i PEN International WiPC odbywającej się pod hasłem Writing Freedom obradowało ponad 200 gości z 50 krajów.
 

Konferencja Writing Freedom | Pisząc wolność organizowana została w ramach programu Reading Małopolska | Literacka Małopolska, wspieranego ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, w ramach którego Małopolska i jej stolica, Kraków, chcą komunikować swoje dziedzictwo literackie oraz włączyć się w budowanie sieci wolności i współpracy regionów kreatywnych w dziedzinie literatury. Konferencja była także częścią programu Kraków Miasto Literatury i związana była ze staraniami Krakowa o tytuł Miasta Kreatywnego w dziedzinie Literatury. Tytuł ten przyznano Krakowowi 21 października 2013 roku.
 

Współpraca międzynarodowa w ramach sieci ICORN zajmuje strategiczną pozycję w programie Kraków Miasto Literatury UNESCO, który zakłada strategię rozwoju obejmującą 10 obszarów tematycznych: rozwijanie związków literatury z prawami człowieka, integrowanie różnorodnego życia literackiego tworzenie połączeń: literatura, nowe media i przemysły kreatywne, kreowanie postaw czytelniczych, organizacja wydarzeń i festiwali literackich, wspieranie rozwoju przemysłów książki, tworzenie warunków do uobecniania się literatury w przestrzeni publicznej, rozwijanie programów stypendialnych, zacieśnianie współpracy międzynarodowej w dziedzinie literatury, edukacja literacka.
 

Organizatorami Programu Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN w Krakowie są:

Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i Stowarzyszenie Willa Decjusza, która realizuje program stypendium i zapewnia opiekę i miejsce pracy twórczej. 
 

Od czasu przystąpienia do ICORN Kraków gościł następujących pisarzy:

 

  • Marię Amelie (właściwe nazwisko Madina Salamowa - Osetia Północna) – pisarkę, która po napisaniu książki opisującej doświadczenia nielegalnej imigrantki została deportowana z Norwegii.
     
  • Kareema Amera – egipskiego blogera, skazanego na cztery lata więzienia za krytykę rządu Hosniego Mubaraka.
     
  • Mostafę Zamaninija – znanego pisarza irańskiego (jego dwutomowa praca Farahan, An Ancient Land stała się punktem odniesienia dla historyków badających literaturę, historię i kulturę Persji), dwukrotnie usuwanego z uniwersytetu, a pomimo powszechnie uznawanego za badacza akademickiego.
     
  • Lawona Barszczeuskiego - pisarz, filolog, tłumacz, poeta i polityk z Białorusi.
     
  • Aslı Erdoğan (Turcja) - pisarkę uwięzioną po powrocie do rodzinnego kraju w związku z oskarżeniem o terroryzm.
     
  • Felixa Kaputu (Kongo) - specjalistę w dziedzinie afrykanistyki, sztuki i filozofii.
     
  • Monema Mahjouba (Libia) - publicystę, filozofa i pisarza.
     
  • Kholoud Charaf (Syria) - poetkę, krytyczkę literacką i aktywistkę, szantażowaną z powodu bycia świadkiem przemocy syryjskiej policji wobec więźniów politycznych.
     
  • Aaiún Nin (Angola) - poetkę, performerkę i aktywistkę LGBT+.
     
  • Andrej Chadanowicz (Białoruś) - poetę, tłumacza poezji, krytyka literackiego i eseistę.
     
  • Uładzimir Niaklajeu (Buiałoruś) - poetę, prozaika i działacza społeczno-politycznego.

Więcej informacji o krakowskich stypendystach ICORN znajduje się TUTAJ.
 

Podczas walnego zgromadzenia organizacji 4 czerwca 2020 roku Miasto Kraków, reprezentowane przez Pełnomocnika Prezydenta ds. Kultury Roberta Piaskowskiego, zostało wybrane członkiem Rady ICORN. To ogromne wyróżnienie dla Krakowa, który jest przez międzynarodową społeczność postrzegany jako miasto, gdzie prawa człowieka są najwyższą wartością.
 

Koordynacja współpracy:

Koordynatorem udziału Krakowa w pracach organizacji jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.
 

Składka członkowska:

17 760 NOK

pokaż metkę
Data
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Kancelaria Prezydenta
Powrót