Dom Krakowski w Norymberdze rozwiń menu

Wydarzenia kulturalne w Domu Krakowskim rozwiń

Partnerzy rozwiń

Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Wydarzenia kulturalne w Domu Krakowskim w Norymberdze w 2023 roku

Autor programu: Katarzyna Prusik-Lutz

Wystawa w przestrzeni publicznej Miasta Norymberga pt. „TREIBSTOFF
10 lutego – 9 czerwca

Do wystawy zaproszeni zostali artystki i artyści z Krakowa, Norymbergi i Charkowa.
Wystawa powstała w kooperacji z Miastem Norymbergą i potrwa 4 miesiące.

„TREIBSTOFF - w poszukiwaniu paliwa"

Czas jest zasobem nieodnawialnym. Jeśli nadchodzi moment szczytowego wydobycia czasu, to co będzie to oznaczało dla ludzkości? Kiedy gęstość wydarzeń, szybkość informacji, zatłoczona wirtualność eksploduje przeciążeniem, zmęczeniem? Czy nie nadchodzi chwila, kiedy siły, które zbudowały ten świat, wyczerpią się? Era antropocenu karmi się perpetuum mobile człowieka – pragnieniem poznania. Niestety, pragnienie to przybiera drapieżną formę kiedy staje się wyłącznie chęcią podboju i utrzymania kontroli nad światem ludzi, zwierząt, przyrody. Nie zauważyliśmy, kiedy wraz z osiągnięciami człowieka oceany zaczęły wypełniać się zatrutą wodą, niebo zaczęło ciemnieć, a pamięć zapełniała się ciemnymi kartami. Świat migocze elektrycznie, przerażając brakiem energii, głodem i już nie metaforyczną, ale prawdziwą ciemnością i ciszą. Rosyjska inwazja na Ukrainę na początku 2022 roku wywołała falę reakcji na całym świecie. Nasze pokolenie testuje swoimi ciałami, życiem, ludzkie wartości, rozumienie godności, samostanowienie. Czy przetrwają? Z zapałem szukaliśmy zasobów, aby stworzyć świat, a świat, który powstał, potrzebuje paliwa dalej. Czy wystarczy nam paliwa czasu, miłości i wiary?
Autorka tekstu: „TREIBSTOFF - w poszukiwaniu paliwa" - Mariia Varlygina

W sobotę 10 lutego w Norymberdze odbył się wernisaż wystawy pt. TREIBSTOFF czyli PALIWO. Została ona otwarta w przestrzeni miejskiej,  w galerii „Modulgalerie” w ramach Symposion Urbanum Nürnberg. MODULGALERIE to galeria która wyrosła z tkanki miasta: stare szafki na bagaże podróżne, które od wielu lat nie spełniały już swojej roli, dostały nową funkcję - stały się galerią. Miejsce to zaskakuje widza, najczęściej przypadkowego przechodnia. Mechanizm szafek został tak przebudowany że służy teraz sztuce: prezentuje ją, udostępnia bezpłatnie każdemu o każdej porze dnia i nocy, ale też zabezpiecza przed zniszczeniem. W galerii - w 48 boxach - co 4 miesiące jest otwierana nowa wystawa.

Wystawa w przestrzeni publicznej Miasta Norymberga pt. „TREIBSTOFF” - 9906

Tym razem trzech kuratorów, reprezentujących 3 kraje, zaprosiło do współpracy 6 artystów. Kraków reprezentują: Justyna Smoleń, Marta Jamróg oraz Artur Wabik, którzy w sumie zaadaptowali 16 szafek ze swoimi pracami.

Wystawa w przestrzeni publicznej Miasta Norymberga pt. „TREIBSTOFF”

Tematem wystawy było paliwo lub może raczej jego brak. Skąd wziąć siły na działania w dzisiejszych skomplikowanych odbierających nadzieję czasach? Zmiany klimatyczne, destruktywny konsumizm, wojna…

Artyści i Artystki z różnych krajów - z innymi doświadczeniami - z różnych perspektyw interpretowali ten temat w wystawie grupowej, która spotkała się z bardzo dobrym odbiorem publiczności. 

Khrystyna Jalowa

Wystawa TREIBSTOFF potrwa do 9 czerwca 2023 r. Galeria jest otwarta 24/7. By obejrzeć wystawę potrzebna jest moneta 1€, którą odzyskuje się w momencie zakończenia wizyty.

Artyści oraz kuratorzy biorący udział w wystawie: Justyna Smoleń, Marta Jamróg, Artur Wabik, Adam Cmiel, Dashdemed Sampil, Vladyslav Yudin, Kostiantyn Zorkin, Mariia Varlygina, Katarzyna Prusik-Lutz.

Foto: Khrystyna Jalowa

18. Tydzień Filmu Polskiego w Norymberdze
11 - 17 maja

Tydzień Filmu Polskiego

Tegoroczne pokazy polskich filmów odbyły się w Norymberdze w dniach 11-17 maja. W kinie Cinecitta pokazanych zostało jak zwykle siedem wybranych, ekscytujących  filmów:

SILENT TWINS (reżyserka: Agnieszka Smoczyńska)
FUCKING BORNHOLM (reżyserka: Anna Kazejak)
TATA (reżyserka: Anna Maliszewska)
CHLEB I SÓL (reżyser: Damian Kocur)
CICHA ZIEMIA (reżyserka: Agnieszka Woszczyńska)
SŁOŃ (reżyser: Kamil Krawczycki)
LOMBARD (reżyser: Łukasz Kowalski)

W ramach pokazów przedpremierowych codziennie wyświetlane były ANIMACJE studentów Pracowni Filmu Animowanego Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Pokazano oryginalne, kapryśne i głębokie filmy:
THE BASTIARD Zofia Tomalska (4'07 min.)
PAPER HOUSE Martyna Hołda (5'34 min.)
BLOODY HELL Małgorzata Dróżdż (5'30 min.)
MAY YOU NEVER HAVE TO COME BACK HERE Anastazja Naumenko (9'49 min.)
TRUE FRIENDS Łukasz Rygał (2'50 min.)
PRISIONEROS DEL AMOR Małgorzata Jeniec (4'49 min.)
GUEST Aleksander Józefczyk (2'31 min.)

Gośćmi tegorocznego festiwalu byli: Anna Maliszewska - reżyserka oraz aktorzy Paweł Tomaszewski i Jan Hrynkiewicz.

Tydzień Filmu Polskiego

Tydzień Filmu Polskiego

Więcej: https://www.polnische-filmwoche.de

Koszty finansowe realizacji tegorocznej edycji pokryte zostały przez Stowarzyszenie Fajny Film oraz Miasto Norymbergę. Dom Krakowski wsparł organizację imprezy od strony personalnej.

Foto: Jutta Missbach

Blaue Nacht - interdyscyplinarny show zespołu AMPSCENT
6 maja

W sobotę 6 maja 2023 r. odbyła się kolejna edycja najgłośniejszej i najbardziej niebieskiej nocy w Norymberdze „Blaue Nacht”, która w tym roku skupiała się na haśle „BOTSCHAFTEN“ (przesłanie, wiadomość, komunikat, wieść).

W Domu Krakowskim wystąpił duet artystów audio-wizualnych AMPSCENT.

AMPSCENT (Jacek Doroszenko i Marcin Sipiora) to interdyscyplinarny duet, który obecnie skupia się na wykorzystaniu współczesnego krajobrazu muzyki elektronicznej do selekcji i redefinicji pojęcia hałasu i awarii jako czynnika pożądanego. Ich muzyka opiera się na zimnych, ale potężnych, konsekwentnie porywających tonach i wielowarstwowych trwałych napięciach, pozostając jednocześnie na swego rodzaju odległym terytorium.

Muzyka jako medium niejednokrotnie była nośnikiem preparowanych wiadomości, kierowanych do odbiorcy nie tylko w sferze werbalnej, ale również w warstwie konstrukcji i brzmienia utworu muzycznego. W programie przygotowanym specjalnie na występ w ramach Blaue Nacht duet skierował uwagę odbiorców w stronę dramaturgii współczesnych środków przekazu informacji, które można porównać do amorficznego strumienia, bez wyraźnego początku i końca. Muzyka zespołu opierała się na analogicznych założeniach, a wyłaniający się z niej dźwiękowy rezonans unosił odbiorcę w kierunku alienacji. Muzycy wykorzystując rozregulowanie i dławienie się współczesnych instrumentów elektronicznych podjęli się tym samym próby identyfikacji aktu słuchania jako potencjalnie niewygodnej przestrzeni, przesyconej informacjami.

Tego wieczoru zespół wystąpił w trzech osobnych setach z audiowizualnym show, kolejno o godz. 21:00, 22:00 i 23:00.

Blaue Nacht
Foto: Khrystyna Jalowa

InselKunst 2023
lipiec - wrzesień 

Wystawa w przestrzeni publicznej miasta: prezentacja pary artystów z Krakowa i Norymbergi.

Warsztaty dla grupy młodzieży z Krakowa i Norymbergi
sierpień

Przy współpracy z norymberską organizacją młodzieżową Kreisjugendring Nürnberg-Stadt, zorganizowane zostanie spotkanie młodzieży z Krakowa oraz Norymbergi. Kilkudniowe warsztaty oraz podsumowująca je wystawa odbędą się na terenie Norymbergi, a głównym miejscem spotkań oraz prezentacji wystawy będzie przestrzeń w Domu Krakowskim. Wymiana będzie miała miejsce w dniach 6 - 13 sierpnia 2023 r. W spotkaniach weźmie udział po 10 przedstawicieli młodzieży krakowskiej i norymberskiej.

Stadt(ver)führungen
wrzesień

Stadt(ver)führungen to coroczna organizowana przez Miasto Norymberga impreza ciesząca się ogromnych zainteresowaniem, w którą wpisuje się Dom Krakowski.

Artist in Residence
wrzesień - grudzień

Rezydencja artysty zakończona wystawą.

Art Weekend Nurnberg - wystawa
październik - listopad

Coroczne 3 dniowe święto sztuk wizualnych, galerii i galerzystów.

Prezentacje polskiej i krakowskiej sceny muzycznej
Co najmniej 2 koncerty w trakcie roku.

Inne projekty

Projekty wpisujące się w wydarzenia kulturalne Miasta Norymberga.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Kinga Stoszek
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2023-01-27
Data aktualizacji: 2023-05-26
Powrót