Dom Krakowski w Norymberdze rozwiń menu
Wydarzenia kulturalne w Domu Krakowskim rozwiń
Partnerzy rozwiń
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Wydarzenia kulturalne w Domu Krakowskim w Norymberdze w 2021 roku

Jubileusz 500-lecia Dzwonu Zygmunt
17 lipca

Informacje na temat wydarzeń jubileuszowych, które odbyły się zarówno w Krakowie jak i w Norymberdze dostępne są tutaj:

Koncert zespołu Sunday Morning Orchestra
24 lipca

Koncert odbył się na placu im. Andreija Sacharowa (obok prac Dashdemeda Sampila) po oprowadzaniu kuratorskim po wystawie „InselKunst 2021“. Sunday Morning Orchiestra to norymberski zespół, który tworzą Maleen Schulz-Kallenbach (śpiew) oraz Oliver Zoglauer (kontrabas i śpiew). Zespół ten jest reprezentantem prężnie rozwijającej się młodej i niezależnej sceny muzycznej w Norymberdze.

Sunday Morning Orchestra
Foto: Khrystyna Jalowa


InselKunst
24 lipca – 19 września  

Piąta już edycja wystawy „InselKunst” została otwarta 24 lipca. W tym roku udział w niej wzięła aż trójka artystów. Kraków reprezentowali absolwenci krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych Martyna Kielesińska i Cyryl Polaczek, którzy w duecie przygotowali instalację na fasadę Domu Krakowskiego. Stronę norymberską reprezentował artysta, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Ulan Bator w Mongolii i Norymberdze, ale żyjący i tworzący  już od ponad 15 lat w Norymberdze Dashdemed Sampil.

Cała trójka to artyści z dużym dorobkiem artystycznym, wielokrotnie nagradzani także w konkursach międzynarodowych.

Dashdemed to malarz, którego obrazy od jakiegoś czasu wchodzą w trzeci wymiar stając się reliefami lub obiektami. Na wystawę InselKunst przygotował instalację w postaci dwóch obiektów. Do pracy wykorzystał powszechnie znane materiały budowlane: pustaki, cement, pigmenty, wpisując tym samym swoje obiekty w pejzaż betonowego miasta. Same obiekty są bardzo malarskie. Czujne oko odnajdzie w nich charakterystyczne dla Dashdemeda zabiegi malarskie oraz motywy towarzyszące mu w całej jego twórczości: człowiek, jego biologiczne potrzeby, tęsknoty, niepokój.
https://www.dashdemed.com

Insel Kunst 2021v
Foto: Khrystyna Jalowa

Martyna i Cyryl postanowili wykorzystać do swojej prezentacji okna Domu Krakowskiego, wstawiając w nie kraty. Kraty okienne znane nam są z ich funkcji zabezpieczającej budynek. Wcześniej czymś charakterystycznym było wykorzystanie ich także w celach informacyjnych. Motywy, znajdujące się na żeliwnych kratach często informowały o tym jaka grupa zawodowa wykorzystuje znajdujący się za nimi lokal. Dzisiaj ta tradycja zanikła ale Cyryl i Martyna sięgnęli do niej ponownie dodając jej aktualnych znaczeń. Od dwóch lat znajdujemy się w stanie pandemii. Wiele przedsiębiorstw, firm, lokali gastronomicznych, znajdujących się w budynkach musiało zamknąć swoją działalność na dłuższy czas, niektóre upadły. Pandemia zamknęła nam okna, ograniczyła naszą wolność. Jednak dla pary artystów to nie tylko pesymistyczne czasy bowiem w tym to czasie zostali rodzicami i również te informacje umieścili na kratach prezentowanych na wystawie. Z trzech przygotowanych dla nas krat, jedną zaprojektowali wspólnie - na tej widzimy motyw dziecka balansującego na krawędzi okna, w tle: pęknięta szyba. Konsekwencją obawy przed upadkiem gospodarki jest strach rodziców o nasze rodziny i wspólną przyszłość…
http://cyrylpolaczek.com
https://martynakielesinska.com

artyści Insel Kunst 2021
Foto: Khrystyna Jalowa

 

 

 

Stadt(ver)führungen
18 września

Stadt(ver)führungen to coroczna impreza ciesząca się ogromnych zainteresowaniem, organizowana przez Miasto Norymberga.
Dom Krakowski był częścią wydarzeń w kategorii instytucji kulturalnych: „Sztuka i Kultura”.
Tegorocznym motywem przewodnim imprezy był „Wegweiser”( Drogowskaz), a Dom Krakowski zaistniał na mapie programu jako „latarnia” - od lat kierująca oczy i uszy norymberczyków na krakowską scenę artystycznokulturalną.
O godzinie 14 odbyło się spotkanie w plenerze, którego celem było przedstawienie sylwetki Domu oraz oprowadzenie kuratorskie po wystawie InselKunst 2021.

Akcja artstyczna Stadt(ver)führungen
Foto: Kasia Prusik-Lutz

Krakauer (zu) Haus
lipiec - listopad

Pomysł jest reakcją na aktualną sytuację w świecie - pandemię, która ogranicza możliwości mobilności oraz bezpośredniej prezentacji sztuki publiczności. Nie mogąc obecnie zaprosić artystów na scenę, wchodzimy z kamerą do ich pracowni. Udokumentowane spotkanie będzie prezentowane przez parę dni za pomocą multimediów a następnie zostanie zarchiwizowane by w przyszłości móc zaprezentować je publiczności „na żywo” w ramach wydarzenia podsumowującego projekt lub jego etap.

Działania obejmować będą stworzenie serii video-wywiadów dokumentujących życie i twórczość artystów dzisiejszego Krakowa, które dołączą do zapoczątkowanego w ubiegłym roku cyklu krótkich filmów.

Do współpracy zaproszeni zostaną artyści związani z Krakowem. Filmy tworzone są z myślą o norymberskim odbiorcy.

16. Tydzień Filmu Polskiego w Norymberdze
10 sierpnia – 6 listopada

W bieżącym roku Tydzień Filmu Polskiego składa się z dwóch części.

Pierwsza - pokaz filmów tym razem pod nazwą Dni Filmu Polskiego - odbyła się od 10 do 15 sierpnia jako kooperacja z innym festiwalem filmowym Sommernachtfilmfestival.  

Zaprezentowano następujące filmy:
„Eastern” (2019) reż. Piotr Adamski
„Śniegu już nigdy nie będzie” (2021), reż. Małgorzata Szumowska
„Supernova” (2019), reż. Bartosz Kruhlik
„Jak najdalej stąd” (2020), reż. Piotr Domalewski
„Sweat” (2020), reż. Magnus von Horn

Druga - pokaz filmu Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta” (2020), finał konkursu filmowego oraz koncert (performance Mariusza Wilczyńskiego oraz Marcela Markowskiego) - odbędą się w dniach 5-6.11.2021.

Strona festiwalu: https://www.polnische-filmwoche.de/

Plakat Tygodnia Filmu Polskiego 2021

Jesienne prezentacje polskiej i krakowskiej sceny muzycznej
11, 25, 29 września, 9 października

Utrzymane w tradycji dotychczasowego festiwalu PolenAllergie serie koncertów (13-te wydanie).

W tym roku zaprezentują się:

11 września - Oskar Cenkier - krakowski kompozytor i pianista. W listopadzie 2018 miał premierę jego najnowszy album zatytułowany „Bastion”.
25 września – Namena Lala. Pod tym pseudonimem kryje się krakowska artystka Natalia Orkisz. Namena Lala to one woman show z towarzyszeniem loopera i wiolonczeli w gatunku experimental indie trip.
29 września – Kinga Głyk Trio (koncert w klubie E-Werk w Erlangen).
Kinga Głyk uważana jest za najlepsza polską basistkę młodego pokolenia i wschodzącą gwiazdę muzyki jazzowo-bluesowej.  W marcu 2015 roku wydała swój debiutancki album „Rejestracja” nagrany m.in. z Natalią Niemen, Joachimem Menclem, Juniorem Robinsonem czy Jorgosem Skoliasem.
9 października - Neal Cassady. Zespół ten współpracuje z krakowską artystką Agatą Kus. Podczas koncertu zaprezentowane zostaną videoinstalacje artystki i jej obrazy gdyż w tym to dniu odbędzie się wernisaż wystawy Artystki w ramach Art Weekend Nürnberg.

Art Weekend Nürnberg
9-29 października

Coroczne 3 dniowe święto sztuk wizualnych, galerii i galerzystów. Dom Krakowski zaprezentuje wystawę Agaty Kus.

Ausstellung
listopad – grudzień

Wystawa pary artystów (artystki krakowskiej i artysty norymberskiego).

pokaż metkę
Osoba publikująca: Kinga Stoszek
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2021-01-28
Data aktualizacji: 2021-09-23
Powrót