górne tło

Energia społeczna poruszy Open Eyes Economy 2023

Międzynarodowy Kongres Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit już po raz ósmy zagościł w ICE Kraków! W tym roku rozmawiamy przede wszystkim o energii społecznej, sztucznej inteligencji, transformacji energetycznej, sytuacji samorządów i bezpieczeństwie zdrowotnym. Wydarzenie, również online, odbywa się 22 listopada.

Kraków – tradycyjnie – gospodarzem kongresu

Stolica Małopolski już od kilku lat jest europejskim liderem atrakcyjności dla branży nowoczesnych usług biznesu, a ostatnio także dla centrów badawczo-rozwojowych. Inwestują u nas instytucje finansowe, firmy z sektora high-tech, świetnie rozwijają się też startupy. Właściwie na każdym poziomie wszystkie te branże – poczynając od jednoosobowej działalności gospodarczej, a kończąc na globalnych markach – stale rozwijają nowe obszary i stawiają na innowacyjność. Sektor BSS w Krakowie tworzy obecnie ponad 260 firm zatrudniających około 100 tys. pracowników, działa u nas ponad 500 firm technologicznych z blisko 50 tys. pracowników IT, mamy też 9 tys. studentów kierunków informatycznych. Ponadto w ciągu kilku lat czterokrotnie zwiększyły się zasoby powierzchni biurowej – obecnie to 1,75 mln m2.

Dlatego nie dziwi fakt, że kongres zrzeszający przedstawicieli ekonomii, biznesu i samorządu tak dobrze odnajduje się właśnie w Krakowie. To także wydarzenie, które szczególną uwagę zwraca na relacje społeczne i ekonomię wartości.

– To jedyny w swoim rodzaju kongres ekonomiczny, w którego ramach udowadniamy, że biznes i gospodarka nie tylko mogą, ale powinny opierać się na wartościach społecznych. Wyróżnikiem szczytu jest własna, jedyna w swoim rodzaju filozofia Open Eyes mówiąca o konieczności budowania odpowiedzialnego społeczeństwa obywatelskiego, wymagającego odpowiedzialności również od biznesu i administracji – mówią jego organizatorzy.

OEES – generator energii społecznej – tak brzmi hasło przewodnie ósmej edycji Międzynarodowego Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit. Główną publikacją omawianą podczas wydarzenia jest obywatelski raport „Generatory Energii Społecznej”. Wnioski z raportu, czyli diagnozę potencjału energii społecznej w Polsce oraz praktyczne rekomendacje zaprezentowali jego współautorzy: Cezary Obracht-Prondzyński – Uniwersytet Gdański, Kuba Wygnanski – Fundacja Stocznia oraz Joanna Sadzik – Stowarzyszenie „Wiosna”.

Podczas wydarzenia zostanie zaprezentowano również druga edycja Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej Polski – eksperckiego raportu na temat stanu polskiej gospodarki. W tym roku autorzy prócz Polski pod lupę wzięli także kraje grupy wyszehradzkiej. Raport pokaże więc jak wiarygodność ekonomiczna naszego kraju wypada na tle „rówieśników” – Czech, Słowacji i Węgier.

OEES jest inicjatywą dla każdej wrażliwej społecznie osoby, dla wszystkich tych, którym zależy na zmianach i którzy są otwarci na dialog. Z kim najczęściej można spotkać się podczas kongresu? Z ekonomistami, przedstawicielami środowisk naukowych, mediów, NGO, instytucji zarówno z sektora prywatnego, jak i publicznego.

Program spotkań jest podzielony tematycznie na cztery obszary:

Szczegółowy program wraz z listą prelegentów znajdziesz na stronie Open Eyes Economy.

 

 

Trwa Open Eyes Art Festival

Ważną rolę w kreowaniu otaczającej nas rzeczywistości odgrywa sztuka, dlatego Kongresowi tradycyjnie już towarzyszą wydarzenia artystyczne z cyklu Open Eyes Art Festival, które w tym roku odbywa się do 23 listopada. W ramach festiwalu pojawi się przestrzeń zarówno dla wielkich, uznanych artystów, jak i dla młodych adeptów sztuki, którzy są dopiero na początku swojej drogi i mogą zaprezentować swoją twórczość. Podczas Open Eyes Economy Summit odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego Ewy Ewart Do ostatniej kropli, który został wyróżniony m.in. na Festiwalu Telewizyjnym w Monte Carlo, a przestrzenie Centrum Kongresowego zostaną wypełnione sztuką performatywną Łukasza Błażejewskiego.