Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Przedszkolaki i seniorzy w jednym CEL-u

Dlaczego samolot lata? Jak wygląda ścieżka odlotowo-przylotowa pasażera? Co zrobić, żeby kupić bilet za niewielkie pieniądze? Od ponad pięciu lat m.in. na te pytania odpowiadają pracownicy Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport, którego misją jest przybliżenie wiedzy lotniczej różnym grupom odbiorców – od dzieci przez studentów aż po seniorów.

Fot. Jan Graczyński

Już tego lata prosto z Krakowa będzie można polecieć do prawie 150 miast na całym świecie! Choć dla części z nas ten sposób podróżowania to już niemal chleb powszedni, są i tacy, którzy pierwszy lot mają ciągle przed sobą. I nie chodzi tu tylko o dzieci. Między innymi z myślą o nich powstał CEL. Tu lotniskowe procedury można przećwiczyć „na sucho”, a strach przed lataniem pokonać dzięki wiedzy ekspertów. Do tej pory miejsce to odwiedziło już ponad 100 tys. osób!

Wałek do ciasta i krem z pijawki

CEL znajduje się w północnej części budynku administracyjno-technicznego lotniska w Balicach. To port lotniczy w pigułce. Mamy tu punkt informacji, strefę bagażową pasażerską, punkt check-in, punkty: nadawania bagażu, kontroli bezpieczeństwa i kontroli paszportowej, wejście na pokład, a oprócz tego płytę postojową i wieżę kontroli lotów. Zainstalowano też specjalną bramkę i standardowe urządzenie do prześwietlania bagażów. – Ogromne zainteresowanie wzbudza wystawa „Spakuj bagaż”, pokazująca wiele przedmiotów, których nie można wnieść na pokład samolotu w bagażu podręcznym. Praktycznie każda grupa zadaje tutaj pytanie o inną rzecz, chociaż prym wiodą malowane wałki do ciasta i tłuczki do mięsa – mówi Daniel Dziob z CEL. Jest też ekspozycja przybliżająca konwencję CITES (o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem), a na niej m.in. muszla skrzydelnika olbrzymiego i krem z ekstraktem z pijawek.

Po załatwieniu formalności możemy wejść na pokład samolotu, wygodnie rozsiąść się w oryginalnych fotelach z airbusa A320, a obsługa nauczy nas pokładowego savoir vivre’u i poinstruuje, co zrobić ze sprzętem elektronicznym. – Odczytywanie miejsca z karty pokładowej i zapinanie pasów w fotelach samolotowych – to zawsze wzbudza wielkie emocje – dodaje pracownik CEL.

W kogo CEL-ują?

Oczywiście wśród gości tego miejsca dominują uczniowie szkół podstawowych, którzy m.in. poprzez zabawę poznają ewolucję lotnictwa i uczą się podstawowych lotniczych sformułowań w języku angielskim. Z kolei przedszkolaki, oglądając teatrzyk lotniskowy z Jasiem i jego mamą w rolach głównych, mogą się przekonać, że latanie jest bezpieczne i przyjemne.

Oferta Centrum to także propozycja dla młodzieży zainteresowanej lotnictwem, która stoi przed wyborem ścieżki kariery – w tym miejscu można dowiedzieć się nie tylko, co zrobić, by zostać stewardesą czy pilotem, ale także jak wielu przedstawicieli innych zawodów jest potrzebnych, aby lotnisko sprawnie funkcjonowało. CEL to miejsce otwarte również na osoby z niepełnosprawnościami i szczególnymi potrzebami, które będą tu mogły się nieco oswoić z lotniskową rzeczywistością i dowiedzą się, kogo mogą prosić o pomoc. Częstymi gośćmi są też seniorzy. Tak będzie także 23 czerwca – CEL odwiedzi Rada Krakowskich Seniorów. Jeden z jej członków, Jacek Balcewicz, to wielki pasjonat lotnictwa, pisze o nim od lat. – Chcę wyprowadzić Radę z Sali Portretowej i pokazać jej jedno z ciekawszych miejsc, które otwiera przed nią wielkie możliwości. Zależy mi na tym, żeby seniorzy doświadczyli i przekazywali dalej, że samo lotnisko, a potem także samolot są przyjazne dla osób starszych, często z różnymi niepełnosprawnościami i wcale nie trzeba rezygnować z podróżowania np. z powodu wózka inwalidzkiego. To wszystko jest naprawdę świetnie zorganizowane i żal byłoby z tego nie skorzystać, zwłaszcza że teraz możemy latać w miarę tanio – zaznacza.

 

Tekst ukazał się w dwutygodniku Kraków.pl

pokaż metkę
Autor: Joanna Korta
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2023-06-01
Data aktualizacji: 2023-06-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź