Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Poznawaj świat z „Symbiozą”

W samym sercu Lasu Wolskiego, nieopodal Polany Lea przy alei Żubrowej, znajduje się urokliwy modernistyczny budynek. To znany wielu Pawilon Okocimski – z rozrzewnieniem wspominane miejsce, gdzie niegdyś mieściła się restauracja z najlepszymi w mieście potańcówkami i świetnym menu.

Fot. Magdalena Balicka-Mendel

Nie przetrwała ona czasów transformacji ustrojowej i od lat 90. ubiegłego wieku – pełniąc jeszcze niekiedy najrozmaitsze funkcje – popadała powoli i w zapomnienie, i w ruinę. Obecnie, już od 2,5 roku, znajduje się tutaj Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” prowadzone przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie. O tym, co w Symbiozie będzie się działo po wakacjach, zapytaliśmy jej edukatorów i edukatorki. Oto co odpowiedzieli.

Jakub Kałużny, zajmujący się w Symbiozie tym, co outdoorowe:

Człowiek i las. Kiedyś jedność – dzisiaj już niekoniecznie.  Dlatego postanowiliśmy zabrać was do lasu, pokazać, jak się z nim zaprzyjaźnić i małymi krokami wrócić do naszego zielonego domu. Nasze zajęcia z elementami bushcraftu i survivalu pozwolą wam poczuć  się swobodnie i bezpiecznie w leśnych ostępach. Rozkładanie namiotu i płachty biwakowej, przygotowywanie obozowiska oraz różne techniki rozpalania ognia w warunkach terenowych to tylko niektóre z atrakcji, jakie przygotowaliśmy. Dowiecie się również, jak zaplanować wyjście w naturę, jaką odzież zabrać ze sobą oraz jaki ekwipunek powinien znaleźć się na naszym wyposażeniu podczas wypraw w krainę zieloności.

Dawid Masło, spiritus movens naszych symbiozowych przedsięwzięć:

Nowa perspektywa poznawania przyrodniczego świata zawsze wiąże się z niezwykłym doświadczeniem i budowaniem emocjonalnej więzi. Nasz rytm dobowy sprawia, że naturę poznajemy w znacznej mierze jedynie za dnia i to przeważnie przy dobrej pogodzie. Lecz gdy tylko słońce chowa się za widnokrąg, a jego miejsce zajmuje księżyc i gwiazdy, przyroda serwuje nam swoje drugie jakże odmienne oblicze. Do tej pory, aby doświadczyć nocnego życia lasu, trzeba było samemu wszystko zorganizować. Teraz wystarczy wziąć udział w naszych nocnych spacerach. Wędrując poprzez nocny las, przekonamy się, jak wygląda jego ciemne oblicze. Wcale nie jest straszne, a mimo ciemności – sporo tu piękna i zachwytu.

Anna Konik, najbardziej artystyczna dusza wśród symbiozowych stworzeń:

Co chciał nam przekazać autor malowideł skalnych wykonanych ok. 15 tys. lat p.n.e. w Lascaux? Czy był to zachwyt nad otaczającą go przyrodą, strach przed nią, a może chęć posiadania? Bez względu na jego intencje do dzisiaj możemy podziwiać kunszt twórcy zainspirowanego otaczającą go przyrodą. W „Symbiozie” dobrze wiemy, że przyroda potrafi inspirować i poruszać serce człowieka. Dlatego zachęcamy do udziału w naszych warsztatach przyrodniczo-artystycznych, podczas których będziemy wykorzystywać techniki takie jak frottage, malarstwo czy ceramika, a także mniej znane – jak malowanie światłem. Przyjdź do nas i daj się ponieść wyobraźni poruszonej otaczającą nas przyrodą.

Olga Monchak, aktywistka i klimatolożka, entuzjastka roweru jako środka transportu:

W czasie, kiedy w lesie zachodzą zmiany związane z cyklem pór roku, pojawia się wiele rzeczy do badań i obserwacji. Jesień w „Symbiozie” będzie pełna eksperymentów klimatycznych przeprowadzanych w terenie i na zielonym dziedzińcu naszego centrum. Planuję również jesienny cykl zajęć tanecznych z elementami teatru fizycznego, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, zawsze w kontakcie z naturą. Pojawią się też spacery, warsztaty i oprowadzania po wystawie stałej w językach ukraińskim i angielskim.

Renata Kosowska, praktykująca leśne kąpiele i uważnie przyglądająca się światu:

Czy na co dzień w pełni wykorzystujesz potencjał swoich zmysłów? Leśne kąpiele pozwalają rozbudzić je wszystkie, otworzyć i korzystać z nich w zupełnie nowy sposób. Jeśli po takim sensualnym zanurzeniu się w lesie zachowasz w sobie nutkę uważności, będziesz w stanie przenieść ją na grunt codzienności. Pozwól sobie na dostrzeganie detali, na wypełnianie płuc aromatami, na słuchanie symfonii, którą dźwięczy codzienność, na uważny dotyk i smakowanie życia z rozmysłem. Zaprogramuj się z nami na pełne i świadome poznanie świata, który Cię otacza. Zapraszamy na spacery z elementami shinrin yoku. Nazwaliśmy je Oddech lasu.

Tekst ukazał się w dwutygodniku Kraków.pl

pokaż metkę
Autor: Piotr Cypryański
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2022-09-14
Data aktualizacji: 2022-09-14
Powrót

Zobacz także

Znajdź