Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Wybrane teksty

Inwestycje unijne w Krakowie

18 lat Polski w UE. Co zyskaliśmy?

2022-04-27

Gigantyczne pieniądze, olbrzymie inwestycje, ale także rozwój małych, lokalnych firm i zwiększenie komfortu życia mieszkańców, choćby poprzez nowoczesny tabor autobusowy i tramwajowy – to w znacznym stopniu zasługa członkostwa Polski w Unii Europejskiej. 1 maja tego roku mija 18 lat, odkąd nasz kraj stał się członkiem UE.

Bushcraft – hobby czy sposób na życie?

2022-04-27

Współczesny świat dąży do specjalizacji, zarówno jeśli chodzi o nasze życie zawodowe, jak i hobby czy pasje. Dla przykładu, jeszcze kilkadziesiąt lat temu rower był prostym jednośladem służącym do przemieszczania się z punktu A do B. Dzisiaj mamy natomiast kilkanaście odmian sportów rowerowych, a typów rowerów – o wiele więcej. Czy ktoś kiedyś słyszał o rowerach górskich, trekkingowych czy BMX-ach? Dzisiaj nikogo to zróżnicowanie nie dziwi.

Ryszard Kozik

Widziane z Krzysztoforów

2022-04-27

Wybierzcie się koniecznie na „Wisłę” i nad Wisłę

Bogusław Kośmider

Podatnik na wagę złota

2022-04-12

Od 2012 r. Kraków zachęca mieszkańców, aby część swojego podatku dochodowego zostawiali w mieście. O efektach tej kampanii społecznej i samorządowych finansach z zastępcą prezydenta Krakowa Bogusławem Kośmiderem rozmawia Małgorzata Tabaszewska.

Ewa Wodnicka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 53 w Krakowie

Wsparcie płynie z każdej strony

2022-04-12

Z wielu krakowskich szkół płyną informacje o ogromnym wsparciu dla ukraińskich dzieci. Uczniom pomagają nie tylko ich pracownicy , ale również dzieci i ich rodzice. O to, jak uczniowie z Ukrainy odnajdują się w krakowskiej szkole, zapytaliśmy Ewę Wodnicką, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 53 w Krakowie. Rozmawia Tomasz Kobylański.

Ryszard Kozik

Widziane z Krzysztoforów

2022-04-12

Maski opadły, czyli żegnam, witam i zapraszam

Andrzej Kulig

Krakowianie pomagają w walce o tytuł

2022-03-30

Kraków ponownie stara się o tytuł Zielonej Stolicy Europy. Tym razem do przygotowania aplikacji czynnie włączają się sami mieszkańcy. Wiceprezydent Andrzej Kulig zwraca uwagę, że jeśli Kraków zdobędzie tytuł, wówczas otworzą się nowe możliwości pozyskiwania pieniędzy z Unii Europejskiej. Rozmawia Tadeusz Mordarski.

Więc chodź, pomaluj mój las

2022-03-30

Promienie słońca coraz śmielej namawiają nas swoim ciepłym dotykiem do przebywania na świeżym powietrzu. Dni są coraz dłuższe, a noce zaczynają tracić swoją dobową dominację. Widać to na leśnych ścieżkach, chociaż zmiana jest jeszcze niepozorna. Wysublimowanie tych pierwszych zarysów życia natchnęło mnie do opowiedzenia wam historii o najwybitniejszej artystce, z której dziełami miałem okazję się spotkać.

Wiceprezydent do Ukraińców: Nie zawiedziemy! / Віце-президент українцям: Hе підведемо!

2022-03-16

– To były bardzo emocjonujące spotkania. Aż serce rosło, gdy widziało się taką falę ludzi niosących pomoc. Jesteśmy za to bardzo wdzięczni – mówi zastępca prezydenta Krakowa Andrzej Kulig, który koordynuje z ramienia Miasta pomoc dla Ukrainy i ukraińskich uchodźców. W rozmowie z Tadeuszem Mordarskim podkreśla, że Miasto jest gotowe pomagać ludziom, którzy uciekli przed wojną i na nowo muszą układać sobie życie w Krakowie. – Chcemy, aby te osoby zadomowiły się w naszym mieście i przyczyniały się do jego rozwoju – mówi wiceprezydent Kulig.

– Це були надзвичайно емоційні зустрічі. Моє душа раділа, коли я побачив таку хвилю людей, які пропонують допомогу. Ми дуже вдячні за це, – каже заступник мера Кракова Анджей Куліг, який від імені міста координує допомогу Україні та українським біженцям. В інтерв’ю Тадеушу Мордарському він наголошує, що місто готове до довготривалої допомоги людям, які врятувалися від війни і мають жити поновому в Кракові. – Ми хочемо, щоб ці люди оселилися в нашому місті і зробили свій внесок у його роз-виток, – каже віце-президент Куліг.

Widziane z Krzysztoforów

2022-03-16

Suma wszystkich strachów

Znajdź