Teksty z dwutygodnika

Nie bójmy się pytać

O nieodpłatnej pomocy prawnej z Aretą Ochwat, radcą prawnym, rozmawia Joanna Korta.

Miasto jako spadkobierca

Co mają ze sobą wspólnego kamienica w centrum Krakowa, stare mieszkania wraz z ich wyposażeniem, broń palna i pordzewiałe tokarki w nieczynnym zakładzie produkcyjnym? Wszystko to Gmina Miejska Kraków odziedziczyła po swoich zmarłych mieszkańcach. W przeważającej większości przypadków spadek nie oznacza dla Miasta niczego dobrego, bo zamiast wartościowych przedmiotów i ruchomości scheda to dług, którego nikt nie pożąda, a gmina musi uregulować.

Joanna Korta

Recykling ART Day 2020 w ARTzonie

Każdego dnia docierają do nas niepokojące informacje o stanie Ziemi. Pożary lasów, zły stan powietrza, ginące gatunki roślin i zwierząt, umierająca rafa koralowa, śmieci, których ilość z roku na rok rośnie – to tylko niewielka część klimatycznych problemów. Nasza planeta jest aktualnie w stanie wielkiego kryzysu. Najwyższy czas, aby wdrożyć plan ratunkowy! Można to zrobić już 29 lutego w ARTzonie Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida, przy okazji świetnie się bawiąc.

Paulina Maciaszek

Cyrkomotoryka na 303!

Tego jeszcze w Krakowie nie było! Klub 303 Ośrodka Kultury Kraków-Nowa Huta zorganizuje zajęcia cyrkomotoryki dla rodziców z dziećmi w wieku od trzech do sześciu lat. Pierwsze spotkanie już 15 lutego.

Łukasz Kraczka

Widziane z galerii

Papugowanie nie popłaca.

Ryszard Kozik

Zamówimy kolejne tramwaje

O krakowskiej komunikacji z Rafałem Świerczyńskim, prezesem zarządu MPK SA w Krakowie, rozmawia Małgorzata Stuch.

Widziane z galerii

Planty zostawmy spacerowiczom

Ryszard Kozik

Na wieżę trafiłem przypadkiem

O tym, czy granie hejnału się nie nudzi, jak dużo schodów pokonuje w drodze do pracy i o co najczęściej pytają go turyści w rozmowie z Joanną Kortą mówi Jan Sergiel, krakowski hejnalista.

Widziane z galerii

To także wasz medal Cracoviae Merenti

Ryszard Kozik

Przepis na święta według znanych krakowian

Rodzinna atmosfera, oglądanie krakowskich szopek oraz 12 wigilijnych potraw. I obowiązkowo śnieg! Do tego wspomnienia o wysyłaniu kartek i staniu w kolejkach po pomarańcze… Jak powinny wyglądać święta, a jak obchodziło się je kiedyś? Opowiadają Marcin Bzyk-Bąk, Anna Dymna, Jacek Wójcicki i Andrzej Sikorowski.