Teksty z dwutygodnika

Hutnik ma 70 lat. Nie zawsze w cieniu Cracovii i Wisły

Terenowe Koło Sportowe „Stal” zostało założone 21 marca 1950 r., a 12 grudnia 1956 r. przekształcono je w Klub Sportowy „Hutnik Nowa Huta”. Tę pierwszą datę przyjęto za początek działalności klubu, przez długi czas blisko związanego z kombinatem metalurgicznym i jego załogą.

Jerzy Sasorski

Zachować zdrowy rozsądek

Co jest faktem, a co nieprawdą, na co zwracać uwagę – z lek. med. Katarzyną Turek-Fornelską, lekarzem chorób zakaźnych, zastępcą dyrektora ds. lecznictwa Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego w Krakowie, rozmawia Tadeusz Mordarski.

Kret, czyli kto kopie pod naszymi stopami

Wiecie, jak to jest – kreta niby każdy lubi, jednak gdy ten maluch pojawia się w naszym ogródku, natychmiast zamienia się w groźnego przeciwnika. Chcąc ratować ogród, za wszelką cenę próbujemy się go jak najszybciej pozbyć. Czy faktycznie musimy z nim walczyć?

Dawid Masło

Uczymy samodzielności

O szkolnictwie specjalnym z Jarosławem Statkiem, dyrektorem Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 im. Jana Matejki w Krakowie, rozmawia Tadeusz Mordarski.

Pomoc dla opiekunów

Zapraszamy rodziny oraz wszystkich sprawujących opiekę domową nad osobą przewlekle chorą, starszą lub niesprawną na spotkania z pracownikami Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Patryk Lewandowski

Zielone technologie

Każdego roku Europejczycy wytwarzają 25 mln ton odpadów z tworzyw sztucznych. Mniej niż 30 proc. zbieranych jest do recyklingu, a 70 proc. trafia na wysypiska śmieci lub do spalenia. Według szacunków, tylko 5 proc. wartości plastikowych opakowań zostaje zatrzymane w gospodarce, reszta jest tracona po bardzo krótkim użyciu. Rocznie generuje to straty wynoszące od 70 do 105 mld euro!

Mariusz Sołtysik, Maciej Guzik

Widziane z galerii

Jak w Krakowie, to tylko na Rynku Głównym

Ryszard Kozik

Będziemy dumni z Zakrzówka

– Wiele osób chciałoby, żeby Zakrzówek z jednej strony pozostał dziki i niedostępny, a z drugiej był bezpiecznym parkiem dla wszystkich. Pogodzenie tych funkcji wymaga kompromisu – mówi dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej Piotr Kempf. I zapewnia, że krakowianie będą dumni z zalewu, który jest poddawany gruntownej przebudowie. Rozmawia Tadeusz Mordarski.

To będzie kwiecista wiosna

Rewitalizacja parku Jerzmanowskich, utworzenie nowego parku w Czyżynach, zmiany nad Zalewem Nowohuckim… To tylko niektóre z inwestycji realizowanych przez Zarząd Zieleni Miejskiej. – A za chwilę krakowianie zobaczą efekty tego, co robiliśmy m.in. jesienią. To będzie bardzo kwiecista wiosna – mówi dyrektor ZZM Piotr Kempf.

Tadeusz Mordarski

Widziane z galerii

Co archeolodzy znaleźli na terenie byłego KL Plaszow.

Ryszard Kozik