Uczniowie będą zużywać mniej plastiku

W krakowskich szkołach rozpoczyna się plastikowa rewolucja. Wydział Edukacji UMK przygotował zestaw praktycznych porad, które pomogą uczniom i nauczycielom w walce z plastikiem.

Tomasz Kobylański

Uczniowie będą zużywać mniej plastiku
Fot. pixabay.com

Teraz czas na dyrektorów szkół, uczniów i nauczycieli – do 17 czerwca mają czas na przesłanie informacji o ich własnych pomysłach na walkę z plastikiem. Posłużą one do przygotowania katalogu dobrych praktyk, którymi będą mogli zainspirować się inni.

Obwarzanki sprzedawane w papierowych torebkach zamiast plastikowych woreczków, zeszyty oprawiane w ekologiczne okładki, picie krakowskiej kranówki, a nawet… „kreatywny recykling” – to tylko niektóre pomysły na ograniczenie zużycia plastiku, które Wydział Edukacji skierował do krakowskich szkół i placówek.

Chcieliśmy wspomóc nasze szkoły i placówki w walce z plastikiem, dlatego przygotowaliśmy 10 prostych porad, które można wcielić w życie praktycznie od zaraz. Poprosiliśmy również dyrektorów, żeby napisali nam, co już teraz robią – na tej podstawie stworzymy katalog dobrych praktyk zero waste w krakowskich szkołach i placówkachmówi Ewa Całus, dyrektor Wydziału Edukacji UMK.


Mniej plastiku – nasze pomysły

  • Plastikowe pojemniki zastępujmy tymi wielokrotnego użytku, także biodegradowalnymi.
  • Zamiast kupowania wody w plastikowych butelkach pijmy pyszną i zdrową krakowską kranówkę.
  • Nie pakujmy kanapek w plastikowe woreczki – zastąpmy je papierowymi torebkami.
  • Angażujmy się w proekologiczne inicjatywy – samemu można zrobić naprawdę wiele!
  • Stosujmy „kreatywny recykling” – wykorzystujmy na pozór już niepotrzebne odpady.

W przygotowaniu rekomendacji dla szkół uczestniczyli nie tylko urzędnicy, ale także eksperci i osoby zaangażowane na co dzień w walkę z plastikiem – prof. Małgorzata Grodzińska-Jurczak z Uniwersytetu Jagiellońskiego wraz z zespołem realizującym projekt „Nie!DlaPlastiku”, a także przedstawiciele nieformalnej grupy aDaSie oraz nauczycielka biologii i przyrody Elżbieta Gierek.

Porady zostały przygotowane w związku z uchwałą miejskich radnych „Kraków bez plastiku”, a także przyjętą niedawno dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady zobowiązującą państwa członkowskie Unii Europejskiej do ograniczania lub wręcz rezygnacji z użycia najbardziej niebezpiecznych dla środowiska produktów wykonanych z tworzyw sztucznych.

Dodajmy, że to nie jedyne działanie, mające na celu ograniczenie zużycie plastiku w szkołach. W odpowiedzi na uwagi rodziców skierowano również pismo do dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa – Oddział Terenowy w Krakowie z prośbą o rozważenie zastąpienia opakowań plastikowych (w których są dostarczane do szkół produkty spożywcze, w tym owoce i warzywa) opakowaniami bardziej przyjaznymi środowisku.

Tekst ukazał się w dwutygodniku KRAKÓW.PL

Pokaż metkę
Autor: TOMASZ KOBYLAŃSKI
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Zobacz także