Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Wybrane teksty

Jarosław Klaś

„Norwid” dostępny dla każdego

2022-11-09

Z Jarosławem Klasiem, nowym dyrektorem Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida, o przeszłości, działaniach oraz możliwościach tej instytucji, a także o planach na przyszłość rozmawia Paweł Waluś.

Odwaga w trudnych czasach

2022-11-09

To promieniowanie odwagi jest niezwykle istotne dla życia społecznego. Nagroda ma pokazywać ludzi, którzy taką odwagę w sobie mają – mówi Wojciech Bonowicz, członek jury Nagrody Tischnera. O niełatwym wyborze tegorocznych laureatów rozmawia z Michałem Sowińskim.

Zmieniamy perspektywę

2022-11-09

Przez wieki człowiek szukał odpowiedzi na pytanie, co łączy go z naturą i jakie jest jego miejsce w otaczającym go świecie. Pierwsze próby malarskie, które znajdujemy na ścianach grot w Lascaux i w Altamirze, przedstawiają zwierzęta. Kiedy patrzymy na wizerunki byków, jeleni, koni, niedźwiedzi i lwów, czujemy, że twórcę, który je malował, musiała łączyć z nimi szczególna więź – jeśli nie zachwyt, to może szacunek, a nawet strach.

Nigdy nie byłem radykałem

2022-11-09

O 20 latach urzędowania na stanowisku prezydenta Krakowa, blaskach i cieniach rządzenia, podawaniu ręki i budowie pomników w rozmowie z Kingą Kumalą i Tadeuszem Mordarskim opowiada Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa.

Ryszard Kozik

Dziękujemy i zaskakujemy!

2022-11-09

O dwóch spotkaniach i dwóch świętach dziś będzie. O tym, że cenię sobie bardzo spotkania, już tu chyba wspominałem, a te były wyjątkowo ciekawe.

Tematy tabu – jak rozmawiać o nich z dziećmi?

2022-10-26

„Czy zabierać dziecko na cmentarz?” i „Jak opowiadać o umieraniu?” – na te pytania w przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych i Zaduszek odpowiada pedagog i terapeutka dr Ewa Zawisza-Wilk w rozmowie z Tadeuszem Mordarskim. Autorka książki „Plasterki na tęsknotę” poświęconej tematyce śmierci i żałoby teraz wraca z kolejną publikacją. Tym razem mówi o innym tabu: depresji. W księgarniach pojawił się właśnie jej „Szalik ciotki Melancholii”.

Maciej Pilecki

Więzi społeczne stabilizują strukturę psychiczną

2022-10-26

Budowanie świadomości znaczenia zdrowia psychicznego i umiejętności mierzenia się ze wstydem są najważniejszymi efektami, które chcielibyśmy osiągnąć. Będziemy konsekwentnie organizować to wydarzenie w kolejnych latach – tak o Human Week mówi dr hab. n. med. Maciej Pilecki, kierownik Oddziału Klinicznego Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, w rozmowie z Krystyną Paluchowską.

Marcin Jurczenko

Szukamy nauczycieli wizjonerów

2022-10-26

Wiemy, że gdy rodzice wracają z pracy, to często nie są w stanie dojechać na spotkanie w innej części miasta. W związku z tym dajemy im możliwość gotowania obiadu i jednoczesnego słuchania naszych specjalistów podczas spotkań online – mówi Marcin Jurczenko, dyrektor Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej pn. Krakowski Ośrodek Kariery. W rozmowie z Tadeuszem Mordarskim przybliża funkcjonowanie placówki. Opowiada także o programie skierowanym do najmłodszych dzieci, które już w przedszkolu mogą poznawać różne zawody i drogi życiowe.

Twoja droga do kariery

Twoja droga do kariery

2022-10-26

Jak wybrać swoją drogę zawodową? Na to pytanie możemy, a czasem nawet musimy, odpowiedzieć na kilku etapach edukacji. Pomagają w tym działania prowadzone przez Krakowski Ośrodek Kariery. To właśnie ta placówka powstała m.in. po to, aby odczarować szkoły branżowe. Jej działania skupione są na pomocy młodym ludziom, podejmującym trudne decyzje dotyczące przyszłego zawodu.

Ryszard Kozik

Bardzo szerokie spektrum

2022-10-26

Wyjątkowo nie o kulturze dziś będzie. Przepraszam, ale czuję potrzebę napisać o czymś, co dla mnie prywatnie jest bardzo istotne.

Znajdź