Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Możemy być dumni! (1 sierpnia 2016)

Zakończyła się poruszająca do głębi wizyta papieża Franciszka. Zakończyło się też największe, a z pewnością najbardziej wyjątkowe wydarzenie w życiu naszego miasta - Światowe Dni Młodzieży. Czegoś takiego nigdy wcześniej nie przeżyliśmy. Za to wspaniałe przeżycie, za to, że mogliśmy pokazać światu jak bardzo Krakowowi z młodością do twarzy – chcę dziś Państwu z całego serca podziękować.

Młodzież na spotkanie z papieżem przyjechała ze 187 krajów świata. Pełni energii, rozentuzjazmowani młodzi ludzie wypełnili ulice i place naszego miasta muzyką i śpiewem. Wnieśli do Krakowa swoją świeżość, żywiołowość, spontaniczną solidarność, mnóstwo radości i dobrych, ciepłych uczuć. Tak wielonarodowy, wielojęzyczny - barwny i promienny młodością Kraków jeszcze nigdy nie był.

Przede wszystkim dziękuję Państwu - mieszkańcom Krakowa za to, że tak wspaniale przyjęli naszych gości: serdeczne witali młodych ludzi, pozdrawiali ich, machali do nich z okien, otaczali pomocą i opieką. Udzielali gościny w swoich domach, a także oddali im miejsce na placach i ulicach naszego miasta. To Państwa gościnność i życzliwość dla pielgrzymów pozwoliła stworzyć w Krakowie tak niezapomnianą atmosferę.

W sposób szczególny dziękuję tym wszystkim, którzy naprawdę bardzo ciężko pracowali w czasie Światowych dni Młodzieży. Podziękowania, wielkie uznanie i szacunek należą się dziś od nas policjantom, strażakom, żołnierzom i pracownikom opieki medycznej za dbałość o bezpieczeństwo nas wszystkich.

Jestem dumny z tego jak podczas Światowych Dni Młodzieży funkcjonowało miasto. Wystarczyło kilka godzin w nocy, gdy pustoszały ulice, by miasto w tym czasie zostało perfekcyjnie wysprzątane. Autobusy i tramwaje podjeżdżały w miejsca, gdzie były najbardziej potrzebne, bo nowoczesne systemy sterowania ruchem i doświadczenie ludzi te systemy obsługujące pozwalały na błyskawiczną reakcję na zmieniające się potrzeby. Wszystkim, którzy przez ostatnie dni pracowali praktycznie na okrągło składam wyrazy najwyższego uznania. To Państwo przyczynili się do tego, że Kraków wyglądał wyjątkowo pięknie i świątecznie - jak przystało na międzynarodową stolicę młodzieży.

Dziękuję też wolontariuszom i harcerzom, bo w tych dniach byli nie tylko częścią Światowych Dni Młodzieży, ale i ogromnym wsparciem dla wszystkich służb opiekujących się pielgrzymami. Gdy dodamy do tego bardzo dobrą współpracę miasta z Komitetem Organizacyjnym ŚDM oraz rządem i wojewodą, to możemy chyba śmiało powiedzieć, że ten trudny egzamin zdaliśmy na szóstkę!

pokaż metkę
Autor: JACEK MAJCHROWSKI
Osoba publikująca: TOMASZ STANKIEWICZ
Podmiot publikujący: Biuro Prasowe
powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat