Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Młodzież pamięta - w 93. rocznicę odzyskania Niepodległości

Projekt „Młodzież pamięta” realizowany w Małopolsce, w czasie obchodów Świąt Narodowych uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Święta Niepodległości ma zwrócić uwagę - szczególnie młodych ludzi - jak ważna jest narodowa pamięć i patriotyczna tradycja, a zarazem pokazać społeczeństwu, że młodzież pamięta o najważniejszych wydarzeniach w historii Polski.

Organizatorzy projektu „Młodzież pamięta” za jeden z celów jego realizacji, postawili sobie promowanie wśród młodych Polaków idei nowoczesnego patriotyzmu. Idea ta, urzeczywistnia się poprzez aktywne uczestnictwo młodzieży w przygotowanych formach. Podobnie jak w latach ubiegłych, jego realizacja w listopadzie 2011 roku polegać będzie na szerokiej akcji informacyjnej, połączonej z rozpowszechnianiem przez młodzież biało-czerwonych chorągiewek oraz okolicznościowych wydawnictw plakatów, plakietek i ulotek.

Podczas krakowskich obchodów 93. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę,w tradycyjnie już organizowanym „Tramwaju patriotycznym” mieszkańcy i turyści, będą mogli posłuchać i wspólnie z młodzieżą zaśpiewać polskie pieśni historyczne i patriotyczne. W tramwaju będzie można otrzymać okolicznościowe materiały, które uczniowie szkół krakowskich będą także rozdawać na Rynku Głównym i ulicach Starego Miasta. Jednocześnie, młodzież gimnazjalna po raz kolejny weźmie udział w akcji upowszechniania wśród najmłodszych mieszkańców polskich barw narodowych, rozdając kilka tysięcy biało czerwonych chorągiewek w krakowskich przedszkolach samorządowych.

W roku beatyfikacji Ojca Świętego Jana Pawła II realizacji projektu kolejny raz towarzyszy specjalna edycja Śpiewnika polskich pieśni patriotycznych, z załączoną wkładką zawierającą zdjęcia i teksty Jana Pawła II poświecone Ojczyźnie. W złożeniu organizatorów, śpiewnik zostanie przekazany do małopolskich szkół i ośrodków edukacyjnych zajmujących się kształceniem i wychowaniem młodzieży.

W tym roku w ramach projektu „Młodzież pamięta” po raz pierwszy organizujemy także nowe przedsięwzięcia pt. „Wspólne śpiewanie”. „Wspólne śpiewanie” to nowatorski projekt realizowany na terenie Małopolski w przededniu Święta Niepodległości (10 listopada 2011 r.). W tym dniu na terenie Tarnowa, Nowego Targu, Oświęcimia, Miechowa, Wieliczki, Skawiny, Kalwarii Zebrzydowskiej, Żabna oraz w Krakowie odbędą się specjalne koncerty poświęcone 93. rocznicy odzyskaniu Niepodległości przez Polskę.

 

Program obchodów:

8 listopada 2011

- Przekazanie małopolskim placówkom oświatowym patriotycznych materiałów  i okolicznościowych wydawnictw związanych z 93. rocznicą odzyskania Niepodległości przez Polskę (śpiewniki polskich pieśni patriotycznych, biało-czerwone chorągiewki, plakaty, ulotki, plakietki) - Centrum Młodzieży im. dr  H. Jordana, ul. Krupnicza 38, godz. 11.30 - 14.00.


9-10 listopada 2011

-  Rozpowszechnianie przez młodzież szkół krakowskich okolicznościowych materiałów związanych z rocznicą odzyskania Niepodległości przez Polskę - Urząd Miasta Krakowa, Plac Wszystkich Świętych 3-4; Urząd Marszałkowski, ul. Basztowa 22,
ul. Racławicka 56

 

10-11 listopada 2011

- „Wspólne śpiewanie” - Tarnów, Nowy Targ, Oświęcim, Miechów, Wieliczka, Skawina,  Kalwaria Zebrzydowska, Żabno, Kraków

W tym roku w ramach projektu „Młodzież pamięta” po raz pierwszy organizujemy nowe przedsięwzięcie pt. „Wspólne śpiewanie”. „Wspólne śpiewanie” to nowatorski projekt realizowany na terenie Małopolski (w Tarnowie, Nowym Targu, Oświęcimiu, Miechowie, Wieliczce, Skawinie, Kalwarii Zebrzydowskiej, Żabnie oraz w Krakowie) w dniach 10 - 11 listopada 2011 r. W/w miastach w tych dniach odbędą się specjalne koncerty poświęcone 93. rocznicy odzyskaniu Niepodległości przez Polskę.

* (szczegółowe informacje dotyczące „Wspólnego śpiewania” -  poniżej)

11 listopada 2011 - 93. rocznica odzyskania Niepodległości przez Polskę

„Tramwaj patriotyczny” w którym mieszkańcy Krakowa będą mogli posłuchać
i wspólnie z młodzieżą zaśpiewać polskie pieśni historyczne i patriotyczne. Podczas jazdy rozpowszechniane będą także patriotyczne materiały oraz okolicznościowe wydawnictwa związane z 93. rocznicą odzyskania Niepodległości przez Polskę (śpiewniki polskich pieśni patriotycznych, biało-czerwone chorągiewki, plakietki, ulotki, plakaty) - trasa wokół Plant Krakowskich, godz. 10.30 - 15.00.

-   Rozdawanie mieszkańcom Krakowa przez młodzież szkół krakowskich patriotycznych materiałów i okolicznościowych wydawnictw rocznicowych - Rynek Główny i Stare Miasto, godz. 10.30 -14.00.

 

14-30 listopada 2011

-  Przekazywanie przez uczniów szkół krakowskich chorągiewek w barwach narodowych najmłodszym mieszkańcom Krakowa - przedszkola samorządowe w Krakowie

Listopad 2011

-  Rozpowszechnianie przez młodzież w szkołach i podczas oficjalnych uroczystości na terenie Małopolski patriotycznych materiałów i okolicznościowych wydawnictw rocznicowych - małopolskie gminy

 

Dla organizatorów obchodów 93. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę zostało przygotowanych ponad 90 tys. okolicznościowych materiałów, w tym 9.000 śpiewników, 20.000 biało-czerwonych chorągiewek, 20.000 ulotek, 40.000 plakietek oraz 1.000 plakatów.

 

 

W ramach projektu „Młodzież pamięta” organizowane są obchody stulecia istnienia szczepu harcerskiego „ZIELONA TRÓJKA”, Kraków, 10-27 listopada 2011 r.

10 listopada

godz.17.30 - nauka piosenek i pokaz zdjęć
godz. 19.00 - koncert charytatywny w Klubie Żaczek

11 listopada

godz. 14.00 - gra miejska „Orientacja - konspiracja 1918” start - Arkady Sukiennic

12 listopada

godz. 17.00 - zbiórka wszystkich pokoleń Trójki - msza św. w kościele oo. Karmelitów na  Piasku

- apel w Barbakanie

- spotkanie w Sali Kupieckiej Urzędu Miasta Krakowa

14 - 27 listopada

- wystawa „Sto lat działalności Zielonej 3”, Plac im. O. A. Studzińskiego

* „Wspólne śpiewanie - Tarnów, Nowy Targ, Oświęcim, Miechów, Wieliczka, Skawina,  Kalwaria Zebrzydowska, Żabno, Kraków, 10-11 listopada 2011 r.

 

10 listopada

Jubileusz istnienia szczepu harcerskiego „ZIELONA TRÓJKA

godz.17.30 - nauka piosenek i pokaz zdjęć
godz. 19.00 - koncert charytatywny w Klubie Żaczek

 

Organizatorzy projektu:

 • Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie
 • Małopolskie Centrum Edukacji "MEC"
 • Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
 • Urząd Miasta Krakowa
 • Urząd Miasta Tarnowa
 • Urząd Miasta Nowy Targ
 • Urząd Miasta Oświęcim
 • Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu
 • Urząd Miasta i Gminy Miechów
 • Starostwo Powiatowe w Miechowie
 • Urząd Miasta i Gminy Wieliczka
 • Starostwo Powiatowe w Wieliczce
 • Urząd Miasta i Gminy Skawina
 • Urząd Miasta Kalwaria Zebrzydowska
 • Urząd Miasta i Gminy Żabno
 • Krakowski Holding Komunalny S.A.
 • Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A.
 • Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A.
 • Dzielnica I Miasta Krakowa
 • Dzielnica II Miasta Krakowa
 • Szczep „Zielona Trójka” ZHR
pokaż metkę
Osoba publikująca: PAWEŁ KRAWCZYK
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2011-11-10
Data aktualizacji: 2011-11-10
Powrót

Zobacz także

Znajdź