Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Europejska premiera opery Grossmana na Festiwalu Conrada - KONKURS

Europejska premiera opery Itamar Meets a Rabbit Yoni Rechtera na podstawie libretta Davida Grossmana zainauguruje 3. edycję Festiwalu Conrada w Krakowie. Najwybitniejsza sztuka dla dzieci - jak okrzyknął ją Time Out Magazine - czy poruszająca metafora stosunków izraelsko-palestyńskich?

O tym przekonamy się już 2 listopada o godz. 20.00 w Operze Krakowskiej. To będzie niezwykłe wydarzenie: w roli narratora wystąpi sam David Grossman, a gościem specjalnym koncertu będzie kompozytor - Yoni Rechter. Towarzyszyć im będą izraelscy soliści oraz orkiestra Sinfonietta Cracovia oraz Chór Polskiego Radia pod batutą Ilana Mochiacha. Bilety na wydarzenie można już kupić w portalu eventim.pl, a jeszcze w tym tygodniu trafią do sprzedaży w wybranych punktach sieci informacji miejskiej InfoKraków. Kosztują od 15 do 40 zł. Koncert będzie transmitować Program 2 Polskiego Radia.

Itamar Meets a Rabbit to współczesna opera, oparta na opowiadaniu Grossmana pod tym samym tytułem. Jej premiera odbyła się w Auditorium Mann w Tel Awiwie w 2009 roku i natychmiast okrzyknięta została przez media najwybitniejszą sztuką dla dzieci. Pod zabawną fabułą dla najmłodszych kryje się jednak głęboka refleksja o trudnym sąsiedztwie i różnicach. Tytułowy bohater odkrywa bowiem, że choć on i królik pochodzą z różnych światów, nie różnią się w zasadzie niczym. Dorośli odnaleźli tu wyraźne nawiązania do napiętych stosunków społecznych panujących w Izraelu. UWAGA: opera będzie prezentowana w języku hebrajskim z napisami w językach: polskim i angielskim.

Yoni Rechter - jeden z najwyżej cenionych twórców muzyki popularnej w Izraelu, związany z najważniejszymi zespołami izraelskimi i nurtem progresywnego rocka - napisał muzykę do pierwszych stron książki zaledwie w ciągu godziny. O charakterze muzyki zdecydował niezwykły rytm opowieści Grossmana: to rytmiczny ping-pong dialogów pomiędzy Itamarem i Królikiem, sporo w nim czasem elementów absurdalnych i zaskakujących ripost. Itamar, który kocha wszystkie zwierzęta, ale wyjątkowo boi się królików nie zdaje sobie sprawy, że słodkie stworzenie spotkane w lesie jest właśnie królikiem. Tak samo królik, który kocha wszystkich ludzi, ale boi się dzieci, nie wie, że Itamar jest dzieckiem. Bohaterowie poznają się, przezwyciężają pozorne różnice i zaprzyjaźniają się. David Grossman brał udział w pracach nad powstawaniem opery, dopisał tekst do dodatkowych piosenek, które nie występowały w pierwotnym opowiadaniu.

David Grossman to jeden z czołowych izraelskich prozaików; dziennikarz, autor popularnych książek dla dzieci. Studiował filozofię oraz wiedzę o teatrze na Uniwersytecie Hebrajskim. Następnie pracował w izraelskiej rozgłośni radiowej, tworzył audycje dla dzieci. Jak większość Izraelczyków, Grossman popierał Izrael w czasie wojny (kryzys izraelsko-libański 2006). 10 sierpnia 2006 wraz z zaprzyjaźnionymi pisarzami (m. in. z Amosem Ozem) na konferencji prasowej wezwał jednak rząd Izraela do zawieszenia działań militarnych. Dwa dni później jego 20-letni syn, Uri Grossman, zginął od rakiety przeciwczołgowej podczas operacji wojskowej w południowym Libanie.

Yoni Rechter to izraelski muzyk, kompozytor, pianista, aranżer i wokalista, producent muzyczny. Urodził się w Tel Awiwie, a edukację muzyczną rozpoczął mając osiem lat. W 1970 roku rozpoczął służbę wojskową - jako klawiszowiec w izraelskiej artylerii prezentował swoje pierwsze utwory. Założył awangardowy duet Czternaście oktaw z Avner Kenner. Jest twórcą piosenek dla czołowych izraelskich śpiewaków. W 2002 roku wydał solowy album zatytułowany Another Story.

Na operę Itamar Meets a Rabbit, tak jak na wszystkie wydarzenia organizowane przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, dzieciom do 10. roku życia przysługują bezpłatne wejściówki. Rodziców prosimy o kontakt pod adresem: rezerwacje@biurofestiwalowe.pl.

Tegoroczna, trzecia już edycja Festiwalu Conrada rozpocznie się 2 listopada i potrwa pięc dni (do 6 listopada). W tym czasie, w Krakowie gościć będą wielkie osobistości światowej literatury oraz doborowe grono polskich pisarzy. Zaproszenie do udziału w festiwalu, uznawanym za jedno z najważniejszych wydarzeń literackich w Europie, przyjęli m.in.: Michel Houellebecq, Roberto Calasso, Alberto Manguel, Dawid Grossman, Eva Hoffman, Zeruya Shalev, Namita Gokhale, Anders Bodegard, Andrej Chadanowicz, Uładzimir Niaklajew, Maciej Zaremba Bielawski, a także: Jacek Dehnel, Andrzej Stasiuk, Tadeusz Sławek, Manuela Gretkowska i Marek Bieńczyk. Oprócz blisko czterdziestu spotkań z pisarzami (na wszystkie spotkania wstęp jest wolny), festiwalowa publiczność będzie także świadkami niezwykłych wydarzeń muzycznych. Poza operą Itamar Meets a Rabbit, we czwartek 3 listopada w Centrum Kultury Rotunda – niezwykłe muzyczne spotkanie Andrzeja Stasiuka, Tomasza Budzyńskiego i Przyjaciół.  Także we czwartek (3 listopada), o godz. 18.00 w Starym Teatrze wystawiony zostanie nowy spektakl w reż. Jana Klaty koprofagi czyli znienawidzeni ale niezbędni, na podstawie dwóch powieści Josepha Conrada W oczach zachodu i Tajny agent.

Więcej na: www.conradfestival.com


KONKURS

Wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym Dla internautów przygotowaliśmy 1 podwójne zaproszenie na to wydarzenia. Druga nagroda to płyta z autografem Joe Hisaishiego "The Best of Cinema Music" (więcej o wydawnictwie).

Wystarczy odpowiedzieć na pytanie:

David Grossmann jest doktorem Honoris Causa. Jak uczelnia nadała mu ten tytuł?

Odpowiedzi (zawierające imię, nazwisko, adres i nr kontaktowy) prosimy przesyłać do 27 października, do godz. 12.00 na adres: konkurs.mk@um.krakow.pl. Laureaci, o terminie i sposobie odbioru nagród zostaną poinformowani indywidualnie.

Prosimy o załączenie następującego oświadczenia: "Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez UMK swoich danych osobowych na potrzeby konkursu".

pokaż metkę
Osoba publikująca: PAWEŁ KRAWCZYK
Podmiot publikujący: Redakcja MPI
Data publikacji: 2011-10-26
Data aktualizacji: 2011-10-26
Powrót

Zobacz także

Znajdź