Muzeum AK na francuskim festiwalu komiksu!

W dniach 10-11 października 2020 r. podczas Festiwalu Komiksu Historycznego „Traits de Memoire” w Compiègne we Francji krakowskie Muzeum Armii Krajowej prezentowało oryginał tzw. Raportu W – dziennika pisanego przez rotmistrza Witolda Pileckiego po pobycie w obozie Auschwitz. Raport W stał się inspiracją dla wyjątkowego komiksu o polskim bohaterze.

Muzeum AK na francuskim festiwalu komiksu!
Fot. Muzeum Armii Krajowej

Wszystko zaczęło się w marcu 2019 r., który okazał się być miesiącem bardzo owocnym dla Muzeum Armii Krajowej. Dzięki pośrednictwu prof. Krzysztofa Zamorskiego instytucja nawiązała współpracę z Isabelle Davion, historyk i wykładowczynią Uniwersytetu Paris-Sorbonne, ogniskującą swoje zainteresowania na tematyce wielkich współczesnych wojen. Była ona zainteresowana pozyskaniem ciekawych archiwaliów ze zbiorów Muzeum AK, które miały posłużyć jako ilustracje do komiksu historycznego „Le Rapport W. Infiltré à Auschwitz”, Wydawnictwa Éditions Daniel Maghen. Wizyta Isabelle Davion w muzealnych gmachach była zaczątkiem przyszłego sukcesu wydawniczego.

Opowieść autorstwa Gaétan’a Nocq, francuskiego rysownika, opowiada o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, bohaterze, który z własnej woli dostał się do obozu w Auschwitz, aby poznać prawdziwe warunki tam panujące i przybliżyć ludziom skrzętnie skrywaną prawdę. W publikacji zostały wykorzystane zdjęcia materiałów archiwalnych ze zbiorów Muzeum Armii Krajowej: jednej z kilku kopii Raportu W, dziennika pisanego przez Pileckiego po ucieczce z obozu, a także fragmentów pamiętników Jana Redzeja i Edwarda Ciesielskiego, kompanów rotmistrza, którzy wraz z nim dokonali brawurowej ucieczki z oświęcimskiego obozu i również spisali swoje wspomnienia.

W roku 2020 Muzeum AK zostało zaproszone do prezentacji oryginału Raportu W w trakcie trwającego Festiwalu Komiksu historycznego „Traits de Memoire” w Compiègne. Organizatorem tego wydarzenia jest Mémorial de l'Internement et de la Déportation z Compiègne.

Ważnym punktem programu było spotkanie z autorem komiksu „Le Rapport W – infiltré à Auschwitz”, Gaétanem Nocq. Do rozmowy o komiksie i samym jego bohaterze, Witoldzie Pileckim została zaproszona Joanna Mrowiec, Zastępca Dyrektora Muzeum AK. Spotkanie prowadził i uzupełniał swymi komentarzami dyrektor „Mémorial de l'Internement et de la Déportation” z Compiègne Aurélien Gnat. W trakcie wystąpienia została przybliżona sylwetka Pileckiego i kulisy powstawania komiksu. Atrakcją festiwalu była prezentacja jednej strony oryginalnego Raportu W. Raport zrobił na gościach spotkania ogromne wrażenie, wywołując u niektórych łzy wzruszenia. Padły też deklaracje kontynuacji współpracy organizacji z krakowskim muzeum.

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie