Wystawa genialnego portrecisty miast w Bibliotece Kraków

W wybranych filiach Biblioteki Kraków można zobaczyć wystawę okładek oraz ilustracji Miroslava Šaška – czeskiego ilustratora i autora książek dla dzieci, nazywanego „genialnym portrecistą miast”, któremu międzynarodową sławę zapewniła seria przewodników po miastach i państwach świata zatytułowana „Oto jest….”.

Wystawa genialnego portrecisty miast w Bibliotece Kraków
Fot. Biblioteka Kraków - materiały prasowe

Wystawa, którą można oglądać do połowy września, składa się z wielkoformatowych wydruków z sześciu wydanych w Polsce tomów serii „Oto jest…” – o Paryżu, Londynie, Nowym Yorku, Rzymie, Wenecji i Monachium.

Miroslav Šašek (1916-1980) to urodzony w Pradze architekt, malarz, ilustrator i autor książek dla dzieci. Po wojnie wyemigrował do Niemiec, gdzie przez kilka lat był pracownikiem Radia Wolna Europa. Międzynarodową sławę przyniosła mu tworzona od końca lat 50. seria albumów – przewodników po miastach oraz państwach świata adresowanych do dzieci.

Cykl zatytułowany „Oto jest….” zainaugurowała książka o Paryżu (1959 rok), a dwa następne tomy zdobyły tytuły Najlepszej Książki Ilustrowanej Roku, przyznane przez dziennik „New York Times”. W ciągu kilkunastu lat seria „Oto jest….” rozrosła się do osiemnastu tytułów, które weszły do kanonu ilustracji książkowej. Atrakcyjne opisy i świetne ilustracje są podstawą sukcesu  książek Šaška.

Wystawa w Bibliotece Kraków została przygotowana we współpracy z Ambasadą Republiki Czeskiej i Czeskim Centrum w Warszawie oraz Wydawnictwem Dwie Siostry.

Prezentowana jest w filiach:

  • Filia nr 3 (pl. J. Nowaka-Jeziorańskiego 3) – Paryż,
  • Filia nr 21 (ul. Królewska 59) – Londyn,
  • Filia nr 46 (ul. Limanowskiego 4) – Nowy York,
  • Filia nr 53 (os. Stalowe 12) – Monachium,
  • Filia nr 56 (os. Zgody 7) – Rzym i Wenecja.

Wystawę można oglądać do połowy września.

Przypominamy, że informacje o działaniu poszczególnych filii oraz aktualnie obowiązujących zasadach korzystania z księgozbioru i postępowania w trakcie wizyty w bibliotece, można znaleźć na stronie Biblioteki Kraków.

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Zobacz także
Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie