Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Zobacz także

Belgijscy samorządowcy w Krakowie

Belgijscy samorządowcy w Krakowie

2016-06-01

30 maja 2016 r. krakowski magistrat odwiedziła grupa emerytowanych samorządowców z prowincji Brabancja Flamandzka, której stolicą jest Leuven – bliźniacze miasto Krakowa w Belgii.

Zdobi i sławi - a to bombka właśnie

Zdobi i sławi - a to bombka właśnie

2015-12-23

W ten niezwykły czas, gród Kraka skrzy się świątecznie, a pośród bożonarodzeniowych ozdób uwagę przykuwają nie tylko świetliste smoki lecz i piękne bombki w skali maxi, które śmiało przysiadły na krakowskim bruku. Ich szklany choinkowy pierwowzór ma historię, której podstawy są faktograficznie równie co on kruche, za to światowa kariera iście królewska, jak nasze miasto.  

Kościoły, klasztory i miejsca święte. Sacrum Ziemi Lwowskiej

Kościoły, klasztory i miejsca święte. Sacrum Ziemi Lwowskiej

2015-08-14

Pielgrzym pielgrzymowi nierówny. Dla jednych kontemplacja Absolutu jest ściśle związana z podróżą w świat sztuki sakralnej, poznawaniem historii religii i jej obrządków. Dla innych – poszukujących duchowego olśnienia w miejscach naznaczonych boską obecnością – materialny wymiar sacrum ma znaczenie drugorzędne. Pierwsi nasycą oko w licznych zabytkowych kościołach Lwowa. Drudzy mogą zatrzymać się na modlitwę w pustelniach i „świętych miejscach", których na lwowskich ziemiach z pewnością nie brakuje.

Przystanek końcowy czyli Georg Trakl w Krakowie

Przystanek końcowy czyli Georg Trakl w Krakowie

2015-08-05

Kraków i wybitnego poetę austriackiego Georga Trakla połączył na zawsze tragiczny splot wydarzeń. Nasze miasto stało się dla niego „przystankiem końcowym". Tu właśnie spędził ostatnie cztery tygodnie życia, hospitalizowany w szpitalu wojskowym przy ul. Wrocławskiej na oddziale dla psychicznie chorych. Zmarł z przedawkowania kokainy 3 listopada 1914 r. w wieku 27 lat. Prawie pewne jest, że było to samobójstwo.

Przystanek Kraków: Bona Sforza – najsłynniejsza Włoszka na Wawelu

Przystanek Kraków: Bona Sforza – najsłynniejsza Włoszka na Wawelu

2015-06-23

Czarny PR wlókł się za nią od czasów, w których żyła. Współcześni nie mogli znieść jej charakteru, temperamentu i metod działania. Dla wielu była bardziej wykształcona, obyta w świecie i pewna siebie, niż tego oczekiwano po kobietach w jej epoce. Z pewnością była postacią nietuzinkową, miała klasę i charakter. W cyklu „Przystanek Kraków" przedstawiamy królową Bonę Sforzę – najsłynniejszą Włoszkę na Wawelu.

Wielkanocne rekordy

Wielkanocne rekordy

2015-04-03

Najważniejsze dla chrześcijan na całym świecie  Święto Wielkiej Nocy może być kojarzone z różnymi tradycjami, choć posiada „pakiet" stałych symboli-atrybutów: jajko, baranek, zajączek wielkanocny... Choć powszechne i „typowe" wyjątkowo często padają one ofiarą ludzkiej kreatywności. Prezentujemy zestaw wielkanocnych rekordów!

Przystanek Kraków: Artystyczne spełnienie, czyli Wit Stwosz w Krakowie

Przystanek Kraków: Artystyczne spełnienie, czyli Wit Stwosz w Krakowie

2015-04-02

Wit Stwosz, mimo iż był Niemcem, w istotny sposób włączył się w nurt polskiej sztuki końca XV wieku i wywarł na nią duży wpływ. Pamięć o jego dokonaniach artystycznych jest w Krakowie nadal żywa.

Miasto dla Pielgrzyma: Nidarosdomen w Trondheim

Miasto dla Pielgrzyma: Nidarosdomen w Trondheim

2015-01-20

O tym, że Kraków nie jedno ma imię doskonale wiedzą mieszkańcy naszego miasta i tłumnie odwiedzający je turyści. „Coś dla siebie" znajdzie tutaj miłośnik zabytków i pielgrzym, meloman, mól książkowy, kibic, student, smakosz, ale też ekolog, czy przedstawiciel – wymagającej wszakże! – dziatwy. Czy wam też zdarza się podczas zagranicznych wojaży wcielać w którąś ze wspomnianych ról? Jeśli tak, to nasz  tematyczny przewodnik po miastach partnerskich Krakowa jest właśnie dla was!

Co kraj, to obyczaj, czyli Święta na świecie

Co kraj, to obyczaj, czyli Święta na świecie

2014-12-19

Boże Narodzenie, Sylwester, a może Święto Trzech Króli? Jakie smakołyki znajdziemy na świątecznych stołach w różnych krajach? Jakie są charakterystyczne dla różnych narodowości świąteczne tradycje i przesądy? Zanim przygotowania do Wigilii pochłoną nas do reszty, proponujemy waszej uwadze świąteczną podróż dookoła świata!

Śpiąca piękność i jej eko-obywatele

Śpiąca piękność i jej eko-obywatele

2014-07-30

Nad brzegami Garonny w Bordeaux stoi niepozorny kamienny budynek. Kilka dziesięcioleci temu pracowali tu urzędnicy pobliskich doków, a prostota ich siedziby doskonale wpisywała się w nijakość otoczenia. Teraz to przeszłość, którą z rzadka i bez rozrzewnienia wspominają jedynie starsi mieszkańcy miasta.

Znajdź komunikat