Zobacz także...

Kultura w czasie kwarantanny. Odcinek 15 na Dzień Dziecka!

Ostatni, 15 odcinek naszego cyklu, przybliżającego w wersji online ikony kultury z różnych krajów, jest jednocześnie zapowiedzią nowej serii artykułów w naszym serwisie! Kartka z kalendarza zagości na naszej stronie już niebawem. Tymczasem posurfujmy po Internecie po raz ostatni w poszukiwaniu kulturalnych inspiracji i rozrywek na Dzień Dziecka. Zapinamy pasy dziecięcych fotelików i w drogę!

Kultura w czasach kwarantanny. Odcinek 14

Pozostając w klimatach „cartoonowych”, przenieśmy się ze świata komiksu do świata animacji! Wiele z tych najbardziej kultowych powstało właśnie na bazie „gazetkowych” serii przygód popularnych bohaterów. Inne – to dzieła oryginalne, produkowane ku rozrywce, ale także – coraz częściej - ku zadumie i refleksji nad rzeczywistością. Odkąd pełnometrażowe animacje zaczęły stawać w konkursowe szranki ze zwykłymi filmami, zdobywając prestiżowe nagrody i wyróżnienia, miejsce tego gatunku w kinematograficznym „Hall of fame” jest raczej nie do ruszenia. Ale czy znamy tak naprawdę animacje spoza kręgu kulturowego Hollywood? Przekonajcie się sami!

Stowarzyszenie Festiwale Europejskie zaprasza do udziału w spotkaniach

22 maja br. odbyło się pierwsze z serii pięciu spotkań wirtualnych Rady Stowarzyszenia Festiwale Europejskie, z udziałem przedstawiciela Krakowa, Roberta Piaskowskiego, Pełnomocnika Prezydenta Krakowa ds. Kultury oraz reprezentantów władz Bergen, Rzymu i Brukseli. Kolejne spotkania online już 5 i 19 czerwca, 3 i 10 lipca 2020 r. 

Frankfurt uczcił 75. rocznicę wyzwolenia Europy

8 maja 2020 r. nie tylko rząd niemiecki, ale również władze Frankfurtu nad Menem uczciły 75. rocznicę wyzwolenia od narodowego socjalizmu i reżimu terroru. Dla Europy było to równoznaczne z zakończeniem II wojny światowej.

Trwa akcja Bądź turystą w swoim mieście. Dołącz!

Miasto Kraków ruszyło z kampanią informacyjno-społeczną, mającą na celu wspieranie lokalnego rynku turystycznego. BĄDŹ TURYSTĄ W SWOIM MIEŚCIE – ZWIEDZAJ KRAKÓW to akcja społeczna skierowana do wszystkich mieszkańców Krakowa, której celem jest przede wszystkim wsparcie lokalnych przedsiębiorców. 

Kultura w czasach kwarantanny. Odcinek 13

Po odwiedzeniu najlepszych teatrów (Odcinek 12), czas na odkrywanie jeszcze jednego około-literackiego uniwersum, a właściwie… multiwersum. Tak, zgadliście! Oczywiście chodzi nam o komiks. Alternatywne światy wykreowane przez ten swoisty język kultury powiedzą nam niejedno o świecie, w którym żyjemy – naszych potrzebach, lękach i marzeniach.

Wybory na doradców konsularnych odwołane

Z powodu aktualnej sytuacji epidemicznej, władze francuskie zdecydowały, że wybory na doradców konsularnych w 2020, zaplanowane 17 maja br., nie odbędą się w wyznaczonym terminie w okręgu konsularnym podlegającym Konsulatowi Generalnemu Francji w Krakowie.

Międzynarodowy Dzień Muzeów inny niż zazwyczaj

18 maja, jak co roku, obchodzony był Międzynarodowy Dzień Muzeów. W tym roku święto miało szczególny charakter – po okresie przerwy, spowodowanej ograniczeniami związanymi z epidemią, mogliśmy ponownie odwiedzać muzea w naszym mieście. Międzynarodowy Dzień Muzeów to dobra okazja, by przypomnieć sobie, jak cenne zbiory mamy na wyciągniecie ręki i zaplanować wizytę w wybranym muzeum, albo skorzystać z bogatej oferty on-line dostępnej na stronie krakowskienoce.pl.

Projekty Krakowa promowane na stronie OWHC

Inicjatywy Miasta Krakowa stawiające na rozwój kreatywności i wsparcie kultury w czasie walki z epidemią koronawirusa - Kultura Odporna  oraz #zostanwdomuopowiedzkrakow – mają szansę zainspirować inne miasta świata! Wszystko dzięki platformie wymiany informacji o ciekawych projektach, zainicjowanej przez Organizację Miast Światowego Dziedzictwa.

Kraków w czołówce zielonych miast Europy

Kraków zajął piąte miejsce w konkursie o tytuł „Zielonej stolicy Europy 2022”. Finalistami zostały miasta: Tallin, Grenoble, Dijon i Turyn. O tytuł ubiegało się łącznie 18 europejskich metropolii.

Przedstawicielstwa zagraniczne w Krakowie