Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Rumuńska wystawa Timișoara Seniorów / Laboratorium pamięci w Krakowie

Podróż do przeszłości Timisoary w opowieściach starszych mieszkańców miasta.

Timisoara seniorów
Fot. Materiały organizatorów

Towarzystwo Polsko-Rumuńskie w Krakowie i Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zapraszają na wyjątkową wystawę łączącą sztukę, badania dokumentalne i ekspresję audiowizualną, prezentującą miasto Timișoara i historie życia jego seniorów.

Organizatorzy zapraszają na wernisaż, podczas będzie można poznać rumuńską artystkę Renée Renard oraz jej prace inspirowane pamięcią i historią rodzin seniorów z Timișoary, a także obejrzeć galerię zdjęć i film dokumentalny „Timișoara Seniorów”.

Projekt „Timișoara seniorów" został zrealizowany w tym roku przez Stowarzyszenie Pietatea Bănățeană w Timișoarze i był wynikiem dokumentacji 10 wycieczek oprowadzanych przez seniorów z Timișoary po miejscach o znaczeniu emocjonalnym, w ramach badań antropologicznych koordynowanych przez Stowarzyszenie Iscoada, we współpracy z Wydziałem Socjologii i Psychologii Uniwersytetu Zachodniego w Timișoarze. Polska wersja filmu dokumentalnego powstała przy wsparciu Koła Naukowego Rumunistów Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

„Laboratorium pamięci" obejmuje prace rumuńskiej artystki Renée Renard, która w swojej twórczości artystycznej zajmuje się zagadnieniami związanymi z konwergencją nauki, sztuki i badań dokumentalnych, łącząc przeszłość i teraźniejszość seniorów Stowarzyszenia Pietatea Bănățeană w Timișoarze. Renée Renard od ponad 10 lat zajmuje się tematami związanymi z pamięcią i historią rodziny. Zainicjowała koncepcję „Laboratorium pamięci" i koordynowała warsztaty z dziećmi i młodzieżą na temat drzewa genealogicznego i historii rodziny. Autorem grafik jest Ciprian Chirileanu.
 

Wystawa „Timișoara Seniorów / Laboratorium Pamięci" jest częścią narodowego programu kulturalnego „Timișoara - Europejska Stolica Kultury w 2023 roku" i jest finansowana z programu Grow Timișoara 2023, prowadzonego przez Centrum Projektów Miasta Timișoara, ze środków przyznanych z budżetu państwa za pośrednictwem budżetu Ministerstwa Kultury.

Wernisaż: Piątek, 24 listopada 2023 r., godz. 17:00, sala 247
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, ul. Rajska 1, II piętro
Termin wystawy: 24 listopada - 31 grudnia 2023 r.

Organizatorzy: Towarzystwo Polsko-Rumuńskie w Krakowie, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, Stowarzyszenie Pietatea Bănățeană w Timișoarze

Partnerzy: Wydział Opieki Społecznej w Timisoarze, Koło Naukowe Rumunistów Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, TVR Timișoara, Konsulat Honorowy Rumunii w Krakowie

pokaż metkę
Osoba publikująca: Kinga Stoszek
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2023-11-09
Data aktualizacji: 2023-11-14
Powrót

Zobacz także

Znajdź