Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Wystawa „Plakat przeciw wojnie”

24 sierpnia, w Dniu Niepodległości Ukrainy, w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie zainaugurowana została wystawa „Plakat przeciw wojnie”. Wystawa jest wyrazem niezgody na atak rosyjski na Ukrainę, a także dowodem na niezłomną postawę artystów z całego świata, którzy wypowiadają się przeciwko trwającemu konfliktowi.

Plakat przeciw wojnie
Fot. materiały organizatora

Na wystawie, która będzie dostępna dla zwiedzających do 14 września, zobaczymy 50 plakatów autorów z Ukrainy, Polski, Słowacji, Litwy, Niemiec, Armenii, Austrii, Wielkiej Brytanii, Francji i Japonii. Będą to prace twórców już uznanych, ale też młodych, wyróżniających się dojrzałością artystyczną.

Plakaty antywojenne nie tylko potępiają agresję, lecz także poruszają bolesne kwestie społeczne, odzwierciedlają skomplikowane interakcje człowieka ze światem, stanowią również dowód ukraińskiego patriotyzmu.

Temat wystawy stał się po 24 lutego 2022 roku jednym z najistotniejszych zagadnień we współczesnym świecie. „Plakat przeciwko wojnie”  jest również ponurym memento, dopiskiem do ekspozycji „Ukraina. Wzajemne spojrzenia”, prezentowanej publiczności w MCK na przełomie 2021 i 2022 roku. Przygotowana we współpracy z Narodowym Muzeum Sztuki Ukrainy w Kijowie (NAMU), krakowska prezentacja została zakończona i odesłana do Kijowa kilka tygodni przed rosyjską napaścią. Jesienią 2022 roku MCK otworzyło także wystawę fotografii Justyny Mielnikiewicz, artystki dokumentującej życie codzienne Ukraińców w czasie wojny oraz skutki działań zbrojnych. Jej prace skupiały się przede wszystkim na ludzkim losie, prezentując zmiany, jakie przyniosła wojna oraz działania podejmowane, by ratować wspólnotę.

Kuratorzy: Olha Lukovska i Wojciech Pukocz
Czas trwania: 24 sierpnia do 14 września
Miejsce: średniowieczne piwnice MCK

 

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2023-08-21
Data aktualizacji: 2023-09-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź