Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Krakowskie witraże z międzynarodową sławą!

Kraków słynie z historii, tradycji i – jak zauważają czytelnicy „The Guardian” – z piękna witraży! Renomowany brytyjski dziennik opublikował listę polskich atrakcji, które warto zobaczyć podczas wakacji. Pomysłem na zwiedzanie stolicy Małopolski okazała się sztuka witrażu i reprezentujące ją dzieła, które prowadzą do muzeów oraz zabytkowych kościołów.

Krakowskie witraże
Fot. Wiesław Majka

Motywów i powodów do odwiedzenia naszego miasta jest bez liku. Stolica Małopolski to popularny kierunek podróży, który nie sposób pominąć w rankingach promujących najciekawsze światowe destynacje. Co tym razem, w opinii turystów, wyróżniło Kraków?

Zdaniem czytelników „The Guardian” warto przyjrzeć się... witrażom! Brytyjczycy zwracają uwagę na dzieła Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera. Dowody najwyższej klasy ich rzemiosła można spotkać w całym mieście. W Muzeum Narodowym pracom Wyspiańskiego poświęcono jedną z sekcji. Ponadto w samym mieście jest wiele miejsc, w których można znaleźć wyjątkowe dzieła. Są to przede wszystkim kościół Franciszkanów, Pawilon Wyspiańskiego, a także Muzeum Witrażu, które jest jednocześnie czynnym warsztatem.

– Wspaniałe witraże znajdziecie również w kościele Mariackim, Domu Józefa Mehoffera, a także w kawiarni – Jama Michalika. Takiego skarbca piękna po prostu nie można przeoczyć – zaznacza „The Guardian”.

Do odwiedzenia Małopolski zachęca nie tylko sztuka wprost z Krakowa, ale również przyroda – okazałe szczyty i jeziora tatrzańskie.


Wśród wspomnianych polskich akcentów pojawiły się m.in.: renesansowy Zamość, Muzeum Solidarności w Katowicach i fauna Bałowieskiego Parku Narodowego. Więcej o rekomendacjach czytelników „The Guardian” przeczytasz tutaj

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2023-05-16
Data aktualizacji: 2023-05-16
Powrót

Zobacz także

Znajdź