Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Krakowscy Ukraińcy – ukraińscy krakowianie. Nowy cykl wywiadów Krakowa Otwartego na Świat

Kim są krakowscy Ukraińcy - ukraińscy krakowianie? Jedni z nich przybyli do nas uciekając przed wojną. Inni – już lata temu postawili na Kraków jako miejsce pracy lub edukacji. Są też tacy, którzy mieszkali tu od „od zawsze” – mniejszość ukraińska w Polsce. Redakcja „Krakowa Otwartego na Świat”, we współpracy ze Związkiem Ukraińców w Polsce Koło w Krakowie, zaprasza na nowy cykl wywiadów!  Już wkrótce poznacie wyjątkowe osoby i ich historie.

Cykl wywiadów z Ukraińcami w Krakowie
Fot. Freepic

Każda znajomość ma swoją historię. Każda zaczyna się od pierwszego spotkania. Jakie więc ono było - pierwsze spotkanie z Krakowem tych, których zamiast „uchodźcami” wolimy nazywać „przychodźcami”?

Sporo z nich przybyło z sąsiedzkiej Ukrainy w poszukiwaniu ratunku przed wojną i bezpiecznego schronienia. Czy ich wybór Krakowa był świadomy czy przypadkowy? Inni, postawili na Kraków jeszcze przed wojną. Zdecydowali, że właśnie tutaj chcą żyć, kształcić się, pracować, robić karierę albo pomagać rodakom. Niewielu wie, że etniczni Ukraińcy żyli w Krakowie i Polsce także w poprzednich wiekach, a ich potomkowie – mniejszość ukraińska w naszym kraju – od lat dbali o ukraińskie dziedzictwo kulturowe, przygotowując nas na wielkie otwarcie na Ukrainę, którego obecnie doświadczamy.

Co ich wszystkich łączy?

Jacy są naprawdę krakowscy Ukraińcy - ukraińscy krakowianie? Co nam podarowali, czego nas nauczyli i czego nauczyli się od nas? Jakie są ich plany, cele i marzenia?  O czym musimy pamiętać, aby żyć we wzajemnym poszanowaniu i przyjaźni?

We współpracy ze Związkiem Ukraińców w Polsce Koło w Krakowie, wybraliśmy grupę różnych, mieszkających w Krakowie osób, identyfikujących się jako Ukraińcy. Znaleźli się w niej zarówno przedstawiciele mniejszości ukraińskiej w Polsce, jak i imigranci. Osoby w różnym wieku, wykonujący różne zawody. W kolejnych tygodniach przybliżymy wam ich sylwetki w cyklu osobistych, ciekawych wywiadów. Zaglądajcie na KONŚ!

Związek Ukraińców w Polsce

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2023-05-09
Data aktualizacji: 2023-05-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź