Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Tydzień Kina Hiszpańskiego w Kinie Pod Baranami

21. Tydzień Kina Hiszpańskiego, czyli filmowa podróż przez Półwysep Iberyjski – od dziś, 10 marca do 16 marca w Kinie Pod Baranami! W programie 11 premierowych tytułów, a wśród nich laureaci nagród Goya, pomysłowe filmy gatunkowe i intrygujące opowieści o współczesnej, hiszpańskiej tożsamości.  

Tydzień Kina Hiszpańskiego w Kinie Pod Baranami
Fot. materiały prasowe

Tydzień Kina Hiszpańskiego to jedyne w Polsce wydarzenie poświęcone kinematografii Hiszpanii. Prezentuje przekrój najnowszej hiszpańskiej kinematografii: od hitów kasowych po kameralne filmy artystyczne. To często jedyna okazja do zobaczenia wielu nowych, hiszpańskich filmów – większość z nich nie trafi do polskiej dystrybucji.

W Kinie Pod Baranami w trakcie Tygodnia Kina Hiszpańskiego będzie można obejrzeć laureatów prestiżowych nagród Goya – takich jak poruszający dramat o relacjach rodzinnych „Pięć małych wilczków” Alaudy Ruiza de Azúi czy portretujący ustrojowe przemiany film „Barcelona 77” Alberto Rodrígueza

Hiszpańskie kino to też porywające historie miłosne. Najbardziej złożone z uczuć stara się uchwycić „Sierpień w Madrycie” Jonása Trueby, komedia romantyczna „Sevillanas i Brooklyn” Vicente Villanuevy oraz „Josefina” Javiera Marco. Uniwersalne opowieści o uczuciach, dylematach i złożoności ludzkich relacji snuje również film „Dzikie słoneczniki” Jaime Rosalesa oraz alegoryczne „Przez dziurkę od klucza” Félixa Viscarreta, przywodzące na myśl takie głośne tytuły jak „Borgman” czy „Pusty dom”.

Tydzień Kina Hiszpańskiego to także intrygujące opowieści o współczesnej Hiszpanii i złożonej tożsamości jej mieszkańców. Ludzką twarz kryzysowi ekonomicznemu nadaje film „24 godziny” Juana Diego Botto, a „Wasyl” Aveliny Prat podejmuje temat imigrantów przebywających na Półwyspie Iberyjskim. O szczególnej wrażliwości młodych bohaterów i wyzwaniach, z jakimi się mierzą, opowiada przejmujące „W sieci” Santiego Amodeo, podczas gdy „Mantykora” Carlosa Vermuta portretuje pewnego szczególnego dwudziestokilkulatka, który skrywa mroczną tajemnicę. 

Organizatorem Tygodnia Kina Hiszpańskiego jest Agencja Promocji Mañana we współpracy z Ambasadą Królestwa Hiszpanii, Biurem Radcy ds. Turystyki Ambasady Hiszpanii w Polsce, Instytutem Cervantesa w Warszawie i Instytutem Cervantesa w Krakowie.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2023-03-10
Data aktualizacji: 2023-03-10
Powrót

Zobacz także

Znajdź