Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

„Solidarni z Ukrainą”. Akcja krakowskiego korpusu konsularnego

Symbolicznym podsumowaniem roku walki Ukrainy z rosyjskim agresorem stała się akcja krakowskiego korpusu konsularnego „Solidarni z Ukrainą”. Wydarzenie odbyło się 24 lutego w Konsulacie Generalnym Ukrainy w Krakowie, działającym przy al. płk. W. Beliny-Prażmowskiego 4, i zainaugurowało szereg przedsięwzięć i akcji poparcia dla Ukrainy organizowanych w Krakowie w tym dniu.

„Solidarni z Ukrainą”. Akcja Krakowskiego Korpusu Konsularnego
Fot. Piotr Wijnarowski - Kancelaria Prezydenta

W wydarzeniu zorganizowanym z inicjatywy Konsula Generalnego Ukrainy w Krakowie Pana Wiaczesława Wojnarowskiego wzięli udział m.in. Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Józef Gawron, Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Rafał Komarewicz oraz działający w Krakowie dyplomaci, na czele z Dziekanem krakowskiego korpusu konsularnego, Konsulem Generalnym Niemiec Michaelem Großem.

Władze miasta, województwa i dyplomaci zebrali się, aby w rocznicę zbrojnego ataku Rosji, który zburzył dotychczasowy porządek Europy i świata wyrazić swoje poparcie dla Ukrainy i bronionych przez nią demokratycznych wartości. W swoim emocjonalnym wystąpieniu Konsul Generalny Ukrainy dziękował Polsce, miastu Kraków i wszystkim jego mieszkańcom za wzorową organizację i maksymalny wysiłek skierowany na udzielanie pomocy jego potrzebującym rodakom. „Jaśni ludzie są najlepiej widoczni w ciemnych czasach” – mówił Wiaczesław Wojnarowski, cytując pisarza Ericha Marię Remarque’a.

Prezydent Miasta Krakowa przypomniał obecnym, że Polska jest krajem przyfrontowym i chociaż nie słyszymy w Krakowie wybuchów, nie doświadczamy ostrzałów ani dyskomfortu związanego z brakiem ciepła, światła czy wody, to tym bardziej mamy moralny obowiązek wspierania i pomagania Ukrainie. „Ukraina walczy dziś także za nasze bezpieczeństwo” – podkreślał Jacek Majchrowski.

Prezydent wręczył także Konsulowi Generalnemu Ukrainy wyjątkowy upominek: zdjęcie pomnika księżniczki Anny Jarosławówny, córki Jarosława Mądrego, wykonane podczas Dnia Niepodległości Ukrainy. Rzeźba ta została podarowana krakowianom w 2018 roku przez miasto Kijów i stanowi dziś ulubioną ozdobę krakowskiego magistratu. Symbolizuje ona, że Ukraina jest dziś w samym sercu Krakowa i w sercu każdego krakowianina.

Zobacz zdjęcia ze spotkania na OTO FOTOkronika Miasta Krakowa

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2023-02-23
Data aktualizacji: 2023-03-07
Powrót

Zobacz także

Znajdź