Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Upamiętnienie jeńców Stalagu 369

We wtorek, 22 listopada, przedstawiciele władz miasta, krakowskiego korpusu dyplomatycznego, środowisk kombatanckich i młodzieży złożyli symboliczny hołd jeńcom dawnego obozu Stalag 369, mieszczącego się w czasie wojny u zbiegu obecnych ulic Zawiłej i Żywieckiej.

Uroczystość przy stalagu 369 - 22.11.2022
Fot. Kraków Otwarty na Świat

W uroczystości, zorganizowanej tradycyjnie przez Konsulat Generalny Francji w Krakowie wzięli udział m.in. Konsul Generalna Francji Pani Anne Schmidt-Riou, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Bogusław Kośmider oraz Radny Miasta Krakowa Sławomir Pietrzyk, którzy złożyli wiązanki kwiatów przy pomniku jeńców Stalagu 369. Od ponad roku nie ma już wśród nas byłego żołnierza AK, Włodzimierza Wolnego, który corocznie zwracał się do zgromadzonych, by zachowali pamięć o tym miejscu i historii, której było świadkiem. Jego apel nie pozostaje bez echa: na uroczystości obecna jest zawsze młodzież szkolna i licealna, dumnie dzierżąca w rękach sztandary.

Pani Konsul przypomniała o francuskich jeńcach, którzy mimo represji ze strony okupanta zachowali honor i nadzieję, zawdzięczając wiele wsparciu krakowian. Odniosła się także do trwającej wojny w Ukrainie, apelując, aby nie zapominać o tych, którzy walczą o wolność swojego kraju. Dodała też, że 22 listopada jest dniem urodzin Generała De Gaulle’a, przytaczając jego opinię, że solidarność warunkuje zwycięstwo. 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Kinga Stoszek
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2022-11-23
Data aktualizacji: 2022-11-29
Powrót

Zobacz także

Znajdź