Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Jak zmienia się Kraków w XXI wieku? Odcinek 5

Chociaż pod Wawelem kochamy tradycję i szczycimy się przeszłością, wszystko wokół nas nieustannie się zmienia. Rosną budynki, jeździmy nowymi ulicami, a historyczne zakątki odzyskują blask. Chcesz się przekonać, jak bardzo różniło się miasto z roku 2000 od współczesnego? Odwiedź wystawę plenerową pod Pawilonem Wyspiańskiego – „Stare czarno-białe, nowe kolorowe – o tym, jak zmienia się Kraków w XXI wieku”.

Stare czarno-białe, nowe kolorowe – o tym, jak zmienia się Kraków w XXI wieku
Fot. Kraków Otwarty na Świat

Budowa Trasy Łagiewnickiej przyczyniła się nie tylko do rozładowania ruchu samochodowego w tej części miasta, ale też miała duży wpływ na stan środowiska lokalnego. W ramach robót na terenie tzw. Białych Mórz wydobyto i usunięto 470 tysięcy m³ zwałowiska odpadów po byłych zakładach sodowych Solvay, dzięki czemu w okolicy przybyło terenów zielonych. W ramach inwestycji zrealizowano też 5,5 kilometra dróg rowerowych oraz wiele nowych miejsc do rekreacji: boisk, skateparków i siłowni plenerowych.

Rondo Mogilskie jest jednym z najważniejszych węzłów komunikacyjnych Krakowa. Dlatego jego przebudowa, rozpoczęta w 2006 roku, była kluczowa dla płynności ruchu w tej części miasta – wykonano 8100 metrów kwadratowych jezdni! By stworzyć dolny poziom ronda, konieczne było obniżenie całego terenu o pięć metrów, dzięki czemu w trakcie prac odkryto fragmenty zabytkowego fortu – Bastionu V Lubicz.

Jeśli chcesz zobaczyć wszystkie zdjęcia z wystawy, zapraszamy do galerii OTOFOTO Kroniki


Materiały do wystawy pozyskano dzięki uprzejmości Krakowskiego Holdingu Komunalnego SA w Krakowie, Miejskiego Centrum Obsługi Oświaty w Krakowie, Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego SA w Krakowie, Muzeum Fotografii w Krakowie, Muzeum Krakowa, TAURON Areny Kraków, Trasy Łagiewnickiej SA, Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, Zarządu Inwestycji Miejskich w Krakowie, Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie i Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Rondo Mogilskie dziś
Rondo Mogilskie dziś Jan Graczyński
Rondo Mogilskie dawniej
Rondo Mogilskie dawniej Wiesław Majka
Trasa Łagiewnicka dziś
Trasa Łagiewnicka dziś Paweł Kucharski
Trasa Łagiewnicka dawniej
Trasa Łagiewnicka dawniej Paweł Kucharski
Rondo Mogilskie dziś
Rondo Mogilskie dawniej
Trasa Łagiewnicka dziś
Trasa Łagiewnicka dawniej
pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2022-11-28
Data aktualizacji: 2022-11-30
Powrót

Zobacz także

Znajdź