Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Jak zmienia się Kraków w XXI wieku? Nowa wystawa pod Pawilonem Wyspiańskiego!

Chociaż pod Wawelem kochamy tradycję i szczycimy się przeszłością, wszystko wokół nas nieustannie się zmienia. Rosną budynki, jeździmy nowymi ulicami, a historyczne zakątki odzyskują blask. Chcesz się przekonać, jak bardzo różniło się miasto z roku 2000 od współczesnego? Odwiedź wystawę plenerową pod Pawilonem Wyspiańskiego – „Stare czarno-białe, nowe kolorowe – o tym, jak zmienia się Kraków w XXI wieku”.

Stare czarno-białe, nowe kolorowe – o tym, jak zmienia się Kraków w XXI wieku
Fot. Kraków Otwarty na Świat

Krakowski Rynek zawsze jest taki sam... Czyżby? W 2005 roku rozpoczął się gruntowny remont całej nawierzchni wraz wymianą sieci elektrycznej i kanalizacyjnej. Zakończenie prac w 2006 roku najbardziej ucieszyło... kwiaciarki, które na nowej płycie zyskały własne ujęcie wody. Podczas wykopalisk na wschodniej części płyty zabezpieczono ponad 6000 m² średniowiecznych traktów miejskich – najstarsze pochodzą nawet z XI wieku. Od 2010 roku można je oglądać w specjalnie powołanym podziemnym oddziale Muzeum Krakowa.

Mały Rynek (podobnie jak i Główny) kiedyś służył jako... parking. W 2007 roku zyskał nową nawierzchnię, a miejsce samochodów zajęli spacerowicze i goście festiwali, koncertów, jarmarków i wielu innych wydarzeń, które odbywają się tutaj przez cały rok. Razem z granitową kostką pojawiła się tu sterowana komputerowo kaskadowa fontanna. Kierowcy jednak nie mogą narzekać.  W 2009 roku nastąpiło otwarcie pierwszego publicznego parkingu podziemnego pod Placem na Groblach, mieszczącego 600 pojazdów. Nowe oblicze zyskał też cały teren u stóp wzgórza wawelskiego.

Jeśli chcesz zobaczyć wszystkie zdjęcia z wystawy, zapraszamy do galerii OTOFOTO Kroniki


Materiały do wystawy pozyskano dzięki uprzejmości Krakowskiego Holdingu Komunalnego SA w Krakowie, Miejskiego Centrum Obsługi Oświaty w Krakowie, Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego SA w Krakowie, Muzeum Fotografii w Krakowie, Muzeum Krakowa, TAURON Areny Kraków, Trasy Łagiewnickiej SA, Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, Zarządu Inwestycji Miejskich w Krakowie, Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie i Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Mały Rynek dziś
Mały Rynek dziś Piotr Wojnarowski
Mały Rynek dawniej
Mały Rynek dawniej Wiesław Majka
Plac Wielkiej Armii Napoleona dziś
Plac Wielkiej Armii Napoleona dziś Piotr Wojnarowski
Plac Wielkiej Armii Napoleona dawniej
Plac Wielkiej Armii Napoleona dawniej Wiesław Majka
Rynek Główny dziś
Rynek Główny dziś Piotr Wojnarowski
Rynek Główny dawniej
Rynek Główny dawniej Wiesław Majka
Mały Rynek dziś
Mały Rynek dawniej
Plac Wielkiej Armii Napoleona dziś
Plac Wielkiej Armii Napoleona dawniej
Rynek Główny dziś
Rynek Główny dawniej
pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2022-11-18
Data aktualizacji: 2022-11-21
Powrót

Zobacz także

Znajdź