Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Ambasador Czech z wizytą u Prezydenta Krakowa

W poniedziałek, 4 lipca 2022 roku, pierwszą oficjalną wizytę Prezydentowi Miasta Krakowa złożył Ambasador Republiki Czeskiej w Polsce J.E. Pan Jakub Dürr, któremu towarzyszył I Sekretarz Ambasady Pan Tibor Opěla. Spotkanie miało charakter zapoznawczy i kurtuazyjny.

Wizyta Ambasadora Czech u Prezydenta Krakowa 4.07.2022
Fot. W. Majka - Urząd Miasta Krakowa

Pan Ambasador Jakub Dürr pełni swoją misję w Polsce od 7 grudnia 2021 r. Przed objęciem kierownictwa Ambasady Czeskiej w Warszawie piastował stanowisko stałego przedstawiciela Republiki Czeskiej przy Unii Europejskiej w Brukseli, był także wiceministrem spraw zagranicznych Czech.  

Była to pierwsza wizyta Jego Ekscelencji jako Ambasadora Czech w Krakowie, ale zna on już doskonale i ceni sobie stolicę Małopolski. W czasie studiów przebywał w naszym mieście na stypendium naukowym, a później jeszcze wielokrotnie odwiedzał Kraków, zarówno ze swoimi studentami, jak i mentorem oraz kolegą z uczelni Václavem Burianem, zmarłym w 2014 roku czeskim publicystą, tłumaczem i poetą.   

Podczas spotkania rozmawiano o sytuacji związanej z wojną w Ukrainie oraz współpracy Czech i Polski. Pan Prezydent Majchrowski nakreślił aktualną sytuację w naszym mieście.    

Jako przykład cennych relacji polsko-czeskich na szczeblu samorządowym Pan Ambasador Dürr przywołał współpracę Krakowa z Ołomuńcem. Obu miast nie łączy co prawda formalna umowa o współpracy, ale wzajemne relacje są owocne i wielowymiarowe. Podobnie jak stolica Małopolski, leżący na Morawach Ołomuniec szczyci się bogatym dziedzictwem kulturowym i uniwersyteckimi tradycjami. „Perła Moraw” jest bardzo bliska Panu Ambasadorowi, który ukończył polonistykę oraz nauki polityczne i europeistykę na Uniwersytecie Palackiego w Ołomuńcu i pracował naukowo na tej uczelni, a w latach 2006-2011 piastował funkcję prorektora.

Szef misji dyplomatycznej Czech w Polsce podkreślił wagę rozwijania kontaktów między uczelniami obu miast. Polonistyka na Uniwersytecie Palackiego i bohemistyka na Uniwersytecie Jagiellońskim prezentują bardzo wysoki poziom nauczania. Pan Ambasador nadmienił przy tej okazji, że to właśnie z inicjatywy Instytutu Filologii Słowiańskiej UJ w ubiegłym roku na krakowskich Plantach zasadzono kasztanowiec Vašek upamiętniający byłego prezydenta Republiki Czeskiej Václava Havla w ramach obchodów 85. rocznicy jego urodzin oraz 10. rocznicy śmierci.  

Ambasada wspiera również cenne przedsięwzięcie organizowane przez Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, jakim jest doroczny ogólnopolski konkurs wiedzy krajoznawczej o Republice Czeskiej upowszechniający wiedzę o naszym południowym sąsiedzie.   

Zdjęcia ze spotkania w OTOFoto Kronice Miasta Krakowa.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Izabela Haupt
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2022-07-05
Data aktualizacji: 2022-07-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź