Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kraków wśród miast prodemokratycznych

28 czerwca fundacja German Marshall Fund (GMF) ogłosiła w Brukseli, że 51 prezydentów miast, we współpracy ze Światowym Parlamentem Prezydentów, miastami zrzeszonymi w GMF oraz Paktem Wolnych Miast podpisało Ogólnoświatową Deklarację Prezydentów na rzecz Demokracji.

Kraków - widok na Zamek Królewski na Wawelu
Fot. Jan Graczyński

Wśród sygnatariuszy Deklaracji znalazł się Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

To miasta stoją na pierwszej linii walki na rzecz ochrony demokracji i liberalnych wartości, broniąc także wolności słowa. Czerpiąc ze wspólnej tożsamości ośrodków demokratycznego rozwoju, prezydenci miast potwierdzają swoje bezwarunkowe zaangażowanie na rzecz odbudowy i umocnienia demokracji, stają w obronie wolnych i uczciwych wyborów w swoich krajach i na świecie, popierają rządy prawa na wszystkich szczeblach zarządzania oraz podejmują wyzwania stojące przed miastami przez pryzmat wartości demokratycznych.

Deklaracja Prezydentów na rzecz Demokracji powstała na podstawie wcześniejszej inicjatywy prezydentów Budapesztu, Bratysławy, Pragi i Warszawy, którzy dostrzegli rozwój sił antyliberalnych, zagrażających demokracji w swych krajach i wspólnie wypracowali oraz podpisali w 2019 roku Pakt Wolnych Miast. Prezydenci ci byli też pierwszymi sygnatariuszami Deklaracji, do której przystąpili już ich koledzy z całego świata - od Bristolu po Buenos Aires, od Turynu po Taipei.

Zobacz TEKST DEKLARACJI oraz LISTĘ SYGNATARIUSZY

pokaż metkę
Osoba publikująca: Julia Żylina-Chudzik
Podmiot publikujący: Otwarty na świat
Data publikacji: 2022-06-29
Data aktualizacji: 2022-07-06
Powrót

Zobacz także

Znajdź